Melnik

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 27. 5. 2014, 22:38; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Melnik (bulharsky Мелник, řecky Μελένικο, Meleniko) je město v Blagoevgradské oblasti na jihozápadě Bulharska v oblasti pohoří Pirin. Město, ležící asi 20 km od hranice s Řeckem, je architektonickou rezervací s 96 domy prohlášenými za kulturní památku. Zhruba před 100 lety bylo domovem asi 20 tisíc lidí, ale dnes je se svými 385 obyvateli nejmenším městem v Bulharsku. Status města si dodnes drží z historických důvodů.

Památky a vinařství

Díky své jedinečné architektuře a nedalekému Roženskému klášteru, vzdálenému pouhých 6 km jihozápadním směrem od města, je Melnik oblíbeným cílem bulharských i zahraničních turistů. Je též spojován s působivými přirozenými pískovými pyramidami, jež připomínají obří houby, pradávné věže a obelisky a nacházejí se na území o velikosti 17 km2 mezi Melnikem, Kurlanovem a Roženem.
Melnik je též proslulý svou vinohradnickou tradicí sahající až do roku 1346. Z hroznů zdejší révy Melnik se připravují robustní, temně zbarvená červená vína.

K pamětihodnostem města patří Byzantský dům, jedna z nejstarších civilních staveb na Balkáně postavená pravděpodobně ve 12. či 13. století jako bulharská pevnost. Kordopulovský dům pojmenovaný po obchodníkovi Manolu Kordopulovi, jemuž kdysi patřil. V domě je jeden z největších vinných sklepů v Melniku. Dále Pašovský dům z roku 1815, v němž je umístěno zdejší historické muzeum, a takzvaný Pašův dům postavený Ibrahimem bejem, jedním z nejbohatších bejů na Balkáně v době Osmanské říše. Za návštěvu stojí i zdejší staré kostely, například kostel sv. Mikuláše postavený v 13. století, kostel svatých Petra a Pavla (1840), kostel sv. Mikuláše Divotvorce (1756) a kostel sv. Antonína.


Panorama města
Panorama města Melniku (2008)


Galerie

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Melnik