Hradiště (Kralovická pahorkatina)
Z Multimediaexpo.cz
Hradiště je 446,3 m vysoký lesnatý vrch (nazývaný také Deliba) severovýchodně od Slatiny nacházející se v katastrálním území Lhota obce Chříč u severovýchodní hranice okresu Plzeň-sever. Na jeho západním úbočí teče směrem k severu Slatinský potok, ze severu a severovýchodu je vrch obtékán říčkou Javornicí a na jižní straně se svah jen mírně svažuje ke vsi Lhotě.
Dnes se na vrcholu této vyvýšeniny nacházejí pozůstatky středověké fortifikace. Archeologicky byla tato lokalita zkoumána v roce 1833 Matyášem Kalinou z Jäthensteinu a Václavem Krolmusem. Ti zde zaznamenali nález na sucho kladené zdi, která tvořila základy čtverhranné stavby. Nálezy se do dnešní doby nedochovaly. V roce 1992 provedl vizuální průzkum a mikrosondáž Tomáš Durdík, který na vrcholu nalezl zbytky fortifikací vejčitého půdorysu, které byly obehnány příkopem. Nálezy byly datovány do 2. poloviny 15. století.
V roce 1921 Václav Kočka ve své publikaci umístil na toto místo hradiště Delibu, které si zde měli vybudovat Hedčané zajatí při polském tažení Břetislava I. v roce 1038. Historicky a dosud ani archeologicky tato možnost není doložena. August Sedláček ve svém díle Hrady, zámky a tvrze království Českého vyslovil domněnku, že se zde mohlo nacházet sídlo vladyckého rodu z nedaleké vsi Slatiny. Ani tu však nebylo možno dosud prokázat. Existují i neprokázané domněnky a neověřené dohady o tom, zdali toto Hradiště nějak blíže nesouviselo s nedalekým hradem Krakovcem, který se nachází na opačném břehu Javornice asi 3 km severně odsud nad jedním z jejích bočních údolí (údolí Krakovského a Šípského potoka). Prakticky totéž platí také o blízké zřícenině hradu Angerbach u Kožlan, který se nachází asi 4 km proti proudu Javornice severozápadním směrem.
Zbytky hradiště jsou dnes chráněny jako archeologická kulturní památka.
Zdroje
- Krajem Hedčanů – Obrázky z Křicka, str. 6, František Holý, Kulturní klub JZD 9. květen ve Chříči, 1976
- Kočka Václav, Po stopách Hedčanů. Věstník spolku muzea města Rakovníka II, 1921, s. 3-26.
- Renner, J., Neznámé hradiště nad Javornicí. Vlastivědný sborník okresu rakovnického, VIII, 1937–1938, 2-3, 32-35.
- Sklenář Karel, K historii zkoumání hrádku u Chříče na Rakovnicku. Castellologica Bohemica 3, Praha 1993, s. 325-328.
Související články
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |