Házená

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 30. 10. 2011, 21:32; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Házená je kolektivní míčový sport, ve kterém proti sobě nastupují dva sedmičlenné týmy. Její počátky mají prapůvod už v míčových sportech starého Řecka. Hry tehdy sloužily dospělým jako forma zábavy nebo obřadu a dětem jako příprava na dopělost. Staří Římané provozovali míčové hry dokonce jako léčebný prostředek. Házenou(tehdy pod názvem Handbold) vymyslel dánský učitel Holger Nielsen v roce 1898. První pravidla vyšla v roce 1906. V Německu se v roce 1911 objevila varianta hry, ve které proti sobě nastupují dva jedenáctičlenné týmy, tzv. velká házená. Ta byla v roce 1936 na programu olympijských her v Berlíně.

Obsah

Historie

V roce 1946 v Kodani vznikla Mezinárodní federace házené (IHF) a roku 1972 byla házená zařazena na program olympijských her. Mezi největší československé úspěchy patří titul mistryň světa pro ČSSR z Jugoslávie z roku 1957 a titul mistrů světa ze Švédska o 10 let později.

Dalším výrazným příspěvkem ČSSR na poli házené se stal zrod a vývoj tzv. Národní házené (někdy také byla označována jako česká házená). Její vznik se datuje do roku 1905. Od "klasické“ házené (i když se to podle názvu nezdá) se značně liší v několika zásadních pravidlech. Hlavním rozdílem je členění hřiště na části. Jednotliví hráči se pak mohou pohybovat pouze na určitém území - podle postu na kterém se vyskytují (například obránce smí být pouze v obranné a střední třetině). Jinými rozdíly jsou odlišné rozměry hřiště a branek a mnoho dalších pravidel. Dříve měla Národní házená svůj podíl na mezinárodním úspěchu ČSSR v „klasické házené“ , protože mnoho vyspělých hráčů přecházelo právě z Národní házené do oblasti „klasické házené“. Dnes se tento sport, který měl velkou členskou základnu a byl od nás rozšířen i do zahraničí, omezuje pouze na naše území a i zde pozbývá svého dřívějšího významu.

Pravidla

Házená se hraje na hřišti o rozměrech 20×40 metrů. Je rozdělené na dvě poloviny, z nichž v každé je vyznačené brankoviště, které je vzdálené od branky 6 metrů. V brankovišti se smí pohybovat pouze brankář. Každé družstvo se většinou skládá z 14 hráčů, přičemž hry se v jednom okamžiku účastní pouze 7 hráčů. Cílem je dopravit míč do branky protivníka. Hraje se na dva poločasy po 30 minutách (u hráčů 12-14 let věku po 25 minutách a u hráčů 8-12 let věku po 20 minutách) oddělených desetiminutovou přestávkou.

Brankoviště má poloměr 6 m. Za faul na hranici brankoviště se nařizuje trestný hod ze vzdálenosti 7 m (tzv. sedmička). Hráči se střídají ve hře hokejovým způsobem. Za hrubý faul následuje varování žlutou kartou, při opakovaném hrubém faulu vyloučení na dvě minuty. Rozhodčí také může hráče vyloučit i bez předchozího varování. Po třetím vyloučení je hráč současně diskvalifikován do konce zápasu.

V České republice se v současné době nejvyšší mužská soutěž nazývá extraliga. Ženy hrají společně se slovenskými družstvy Interligu, která v mužském provedení už zanikla. Posledním vítězem extraligy (v roce 2006) se stalo družstvo HCB Karviná.

V dosavadní historii české, respektive československé klubové mužské házené je nejúspěšnějším klubem Dukla Praha. Získala 30x titul mistra republiky, 6x Český pohár a především v letech 1957, 1963 a 1984 se Dukla stala vítězem Poháru mistrů evropských zemí.

Největším úspěchem Československé reprezentace bylo vítězství na mistrovství světa v roce 1967. Československé reprezentaci se připisuje i autorství tzv. trháku, tj. rychlého protiútoku jednoho nebo více hráčů.

Související články

Externí odkazy