Dair Atiah

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 11. 5. 2014, 10:36; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Dair Atiah ( arabsky : ديرعطية , výslovnost: dejr atýja, lokálně též: Dhaeaa الضيعة , "deajá") je město v Sýrii nacházející se mezi pohořím Qalamoun and Antilibanon 88 km severně od hlavního města Damašku na cestě do města Homs. Současná populace se odhaduje něco okolo 20 000 obyvatel.

Díky poloze v nadmořské výšce 1250 m n.m. není místní klima v létě tak horké, naopak v zimě sníh a mráz není nic výjimečného.

Kvůli nepříznivým srážkovým podmínkám, které se podobají pouštním oblastem, úhrn ročních srážek tu nepřekračuje 125 mm, není okolní vyprahlá půda schopna poskytnout příznivé životní podmínky. Tato skutečnost přinutila mnoho místních obyvatel cestovat nebo emigrovat za prací ať již východním či západním směrem. Mnoho z místních odjelo do Ameriky (USA, Brazílie) počátkem 20. let 20. století, později potom s nástupem ropného boomu do zemí Arabského zálivu, jindy dokonce do východní Asie.

Obsah

Zemědělství

Místní farmáři pěstují hroznové víno, meruňky, třešně, fíky a jiné ovoce.

Dair Atiah těží z výskytu podzemní vody nashromážděné v přilehlém údolí.

V Dair Atiah je k vidění množství větrných kol, jejichž energie je využívána k čerpání podzemní vody. Původ větrných kol není znám, ale tato technologie se zde užívá více než sto let.

Kultura

V Dair Atiah je muzeum, sportovní a kulturní centrum.

V roce 2003 zde byla otevřena první soukromé univerzita.

Struktura místního obyvatelstva je podobná jako v celé Sýrii, primárné sestává z muslimů, poměrně hojně jsou též zastoupeni křesťané. Není neobvyklé, že mezi jednotlivými rodinami rozdílných vyznání vznikají příbuzenské svazky.

Místní lidé s oblibou pijí horký čaj z cesmíny paraguajské (Ilex paraguariensis) zvaný zelený maté. Přivezli jej sem místní po návratu z emigrace v Jižní Americe. Pozvání na čaj je typickým projevem místní pohostinnosti a neznamená jenom posezení při čaji, nýbrž pozvání na oběd se vším všudy.

Historie

Historikové spojují název města se jménem římského vojevůdce jménem Theodorus Paulus, jehož jméno v překladu z řečtiny znamená Theodoros -tedy dar boží, (arabsky:عطاء الله) výslovnost: [atá_ulláh]. Toto jméno bylo předáváno z generace na generaci po tisíce let až do současnosti.

Množství podzemních vodovodů lze též nalézt v Jabrůdu, nedaleko Dair Atiah.

Externí odkazy