Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Determinismus

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 8. 5. 2014, 10:14; Ivan Drago (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Determinismus je přesvědčení, že vývoj světa je předem dán jeho současným stavem (případně jeho stavem v kterémkoliv bodě v minulosti či „na počátku“) a absolutně platnými přírodními zákony. Dle tohoto přesvědčení neexistují skutečně náhodné (stochastické) jevy, pocit náhodnosti je dán pouze naší neznalostí příčin. Determinismus dle některých interpretací vylučuje existenci svobodné vůle, jejich slučitelnost je ale možná v podobě dualismu. Deterministické přesvědčení bylo silné v 18. a 19. století po objevech mnohých přírodních, zvláště fyzikálních, zákonů. Po objevu kvantové fyziky vliv determinismu mezi vědci zeslábl. Determinismus v určité podobě může být slučitelný s vírou v boha, který je pak obvykle identifikován s prvotní příčinou.

Obsah

Výpočet budoucnosti

Gracusův teorém je teorie o možnosti výpočtu i té nejvzdálenější budoucnosti a minulosti [1]. Při absolutním přijetí determinismu si stačí představit dokonalý početní vzorec, který by bral v úvahu všechny částice naší planety nebo jiného prostředí, pro které potřebujeme výpočet realizovat. Musíme také samozřejmě brát v úvahu i okolí daného prostředí, až do vzdálenosti, odkud není ovlivňováno žádnými vlivy. Získáme tudíž izolovanou část pro výpočet. Potom nám pouze stačí analyzovat všechny částice, jejich pohyb, strukturu a vzájemné ovlivnění v izolovaném prostoru v daném čase a usadit do dokonalého vzorce, který by charakterizoval jejich chování. Po dosazení času jiného, by nám mělo teoreticky vyjít postavení částic, jejich chování a struktura v onom čase, ať už minulosti nebo budoucnosti. Tato možnost se ovšem jeví jako neproveditelná, protože takové množství informací může být obsaženo jen v pozorovaném objektu samotném, jelikož vnější pozorovatel by je svou úplnou analýzou zákonitě musel ovlivnit.

Literatura

Související články

Reference

  1. Řehořová, E. 2008. Různá pojetí informace, především pojetí ontologické. Brno: ÚČLK FF MUNI. <http://is.muni.cz/th/179619/ff_b/Ruzna_pojeti_informace__predevsim_pojeti_ontologicke.pdf>