Dortmundské šachové dny

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 4. 5. 2014, 19:21; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Globální pohled na hlavní šachisty během Dortmundských šachových dní 2009
Vladimir Kramnik a Magnus Carlsen hrají partii na Dortmundských šachových dnech

Dortmundské šachové dny (německy Dortmunder Schachtage, nyní podle sponzora Dortmunder Sparkassen Chess Meeting) je špičkový velmistrovský turnaj, který se koná v německém Dortmundu. Na konci 20. století se stal jedním z největších šachových turnajů světa a řadí se do silné trojice s turnajem v Linaresu a turnajem ve Wijku aan Zee.

Hlavní turnaj se v současnosti hraje obvykle dvoukolovým systémem každý s každým, ale v letech 2002 a 2004 byl organizován vyřazovacím způsobem. Turnaj 2002 byl určen jako jeden z klíčů k postupu do sjednocovacích zápasů o titul mistra světa, jeho vítěz se měl utkat s Kramnikem. Turnaj tehdy vyhrál Péter Lékó, který ve finále porazil Veselina Topalova.

Obsah

Historie

Turnaj byl založen v roce 1973, kdy se hrál poprvé jako otevřené mistrovství Německa. Už v předchozích letech se ale v Dortmundu třikrát konal špičkově obsazený šachový turnaj. Šachové dny jsou šachovým festivalem, v jehož průběhu se koná celá řada menších turnajů, největší pozornost ale přitahuje hlavní velmistrovský uzavřený turnaj. Menší klání ale byla místy, kde se začala kariéra řady významných hráčů, v roce 1992 například vyhrál otevřený turnaj Vladimir Kramnik, pro kterého to bylo první turnajové vítězství v kariéře.

Průlomovým rokem v historii turnaje byl rok 1992. Ještě v roce 1991 se hrál v Dortmundu pouze turnaj XII. kategorie, o rok později už turnaj XVII. kategorie za účasti Garriho Kasparova, Vasilije Ivančuka, Višvánáthána Ánanda a dalších předních velmistrů.

O popularizaci turnaje se velkou měrou zasloužil novinář Claus Spahn.[1]

Češi v Dortmundu

Češi se pravidelně účastní menších turnajů v Dortmundu, jsou ale uvedeni i v listině vítězů hlavního velmistrovského turnaje. V roce 1977 vyhrál turnaj Jan Smejkal, v roce 1982 Vlastimil Hort. V roce 1991 zvítězil v Dortmundu slovenský velmistr Igor Štohl.

Vítězové turnaje

Předchůdci Šachových dní

Šachové dny do 1991

Šachové dny po roce 1992

V roce 1992 se radikálně zvýšila kvalita obsazení turnaje.

Reference

  1. PFLEGER, Helmut; TESCHNER, Rudolf. Schach Knockouts : 120 Aufgaben mit überraschenden Lösungen aus "Die Zeit". Zürich : Edition Olms, 2005. ISBN 9783283004569. (německy)

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Dortmundské šachové dny
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Dortmundské šachové dny