Čekání na nový webový server Multimediaexpo.cz skončilo !
Motorem našeho webového serveru bude pekelně rychlý
procesor AMD Ryzen Threadripper 7960X (ZEN 4)
.

Charles Taylor (politik)

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 2. 9. 2009, 12:00; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Charles Ghankay Taylor (* 28. ledna 1948) byl od roku 1997 do roku 2003 prezidentem Libérie, mediálně známý také jako "Řezník z Monrovie"[1].

Taylor se narodil v Arthingtonu poblíž Monrovie, jeho matka patřila do kmene Gola. Jeho otec byl podle některých zdrojů potomkem z Ameriky se navrátivších otroků, podle jiných pocházel z Trinidadu a Tobaga. V letech 19721977 studoval na Bentley College v Bostonu. Do Libérie se vrátil v roce 1980.

Taylor byl vůdcem Liberijské národní vlastenecké fronty (National Patriotic Front of Liberia, NPFL), která v roce 1989 v Libérii začala a vedla občanskou válku. Tehdejší vládce Samuel Doe byl svržen a následující rok umučen k smrti tehdejším Taylorovým spojencem Prince Johnsonem. V válce zahynulo asi 150 tisíc lidí a další milion byl vyhnán ze svých domovů. V roce 1997 NPFL, transformovaná v Národní vlasteneckou stranu (National Patriotic Party, NPP), vyhrála volby a Taylor se stal prezidentem.

V devadesátých letech Taylor také podporoval Sjednocenou revoluční frontu (Revolutionary United Front, RUF), válčící v sousední Sieře Leone, dodávkami zbraní za diamanty. RUF ve válce běžně používala dětské vojáky a sekání končetin nebylo neobvyklé [2]. Taylor byl později byl Zvláštním soudem pro Sierru Leone (Special Court for Sierra Leone, SCSL) obviněn za zločiny proti lidskosti.

V roce 1999 se začalo na severu Libérie dostávat k moci Sjednocení Liberijci za usmíření a demokracii (Liberians United for Reconciliation and Democracy, LURD; velmi pradvěpodobně podporované Ghanou), které v roce 2003 ovládalo sever státu. V té době se také začalo na jihu prosazovat Hnutí za demokracii v Libérii (Movement for Democracy in Liberia, MODEL; podporované vládou Pobřeží slonoviny). V létě už Taylor měl kontrolu pouze nad třetinou území. V květnu po nátlaku USA Taylor odstoupil, jeho místo zaujal dosavadní viceprezident Moses Blah.

Taylor se poté zdržoval v Nigérii, jejíž vláda mu zaručila bezpečnost. V listopadu 2003 vypsal americký kongres odměnu dvou milionů dolarů za jeho dopadení. 17. března 2006 požádala Ellen Johnson-Sirleaf, nová demokraticky zvolená prezidentka Libérie, oficiálně o Taylorovo vydání. Nigérie o týden později souhlasila s jeho vydáním, aby mohl být souzen zvláštním soudem pro Sierru Leone. 28. března vydala Nigerijská vláda prohlášení, že se Taylor nenachází ve vile kde v exilu žil.

28. března 2006 se Taylor pokusil uprchnout do Kamerunu, ale byl zadržen bezpečnostními sílami ve městě Gamboru na Nigeriské straně hranic. Pod dohledem vojáků OSN pak byl dopraven do Freetownu v Sieře Leone.

Ve Freetownu byl Charles Taylor souzen před zvláštním soudem pro Sierru Leone. Po delším rozvažování rozhodla 16. června Rada bezpečnosti o přenesení soudu do Nizozemského Haagu. Taylor je umístěn v Haagské věznici pro válečné zločince, začátek soudu je provizorně plánován na 4. červen 2007.

Externí odkazy