Chrupavka

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 25. 4. 2014, 12:36; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Chrupavka (chondros-řec. cartillago-lat.) je tkáň, která slouží ke zpevňování okolních tkání, je součástí pohybového ústrojí, zejména pokrývá hlavice kostí v kloubech. Je tužší než vazivo. Obsahuje větší množství mezibuněčné hmoty, špatně se hojí. Skládá se z:

  1. buněkchondrocyty, chondroblasty ;
  2. mezibuněčné hmoty;
  3. vláken.

Chrupavka je bezcévná a nemá inervaci. Povrch kryje perichondrium, což je vazivová vrstva nebo speciálně na površích kloubních chrupavek tzv. synoviální membrána.

Typy chrupavek:

  1. hyalinní chrupavka (sklovitá, kloubní) — tvrdá, hladká, průhledná, kryje povrchy kostí a kloubů, kde tvoří chrupavku DC;
  2. elastická chrupavka — ušní boltec, příklopka hrtanová a drsné průdušky;
  3. vazivová — velmi odolná mechanicky v meziobratlových ploténkách, symfýza;
  4. embryonální;
  5. (růstová chrupavka) na rozhraní metafýz a epifýz dlouhých kostí, která je ale jen speciálním typem chrupavky hyalinní.

Přirozeným způsobem "zkvalitňování" kloubních chrupavek (jakož i vazů a kloubních pouzder) je jejich mírné a pravidelné zatěžování pohybem.

Součástí doplňků stravy určených na obnovu chrupavek bývají (v poměru 5:3:2):

Dosud však nevyšla jediná studie, která by přesvědčivě dokazovala účinnost těchto doplňků.

Kostra dítěte je z velké části tvořena chrupavkou, ve které se věkem začínají (ale tento proces se v některých kostech odehrává už prenatálně) tvořit tzv. osifikační jádra, která se rozrůstají chrupavkou. V těchto jádrech jsou specializované buňky zvané osteoblasty, které ukládají do hmoty budoucí kosti především minerální látky, ze kterých nejvíce je zastoupen fosforečnan vápenatý, proto se dětem doporučuje zvýšený přísun vápníku. Definitivní osifikace (zkostnatění) těchto "pre-osteálních" chrupavek nastává v 18 - 23 letech biologického věku.