Gejzír
Z Multimediaexpo.cz
Gejzír je proud vařící vody, která je vyvrhována na zemský povrch v určitých časově omezených periodách(5-8hod). Gejzíry můžeme najít na většině sopečně aktivních míst. Název pochází z isladnského nejznámějšího gejzíru Geysir. Na světě je známo okolo tisíce gejzírů, z toho přibližná polovina se nachází v Yellovstonském národním parku v USA.
Obsah |
Vznik
Existence gejzírů je přímo spojená se sopečnou aktivitou v oblasti a nebo s jejím dozníváním. Popraskaná zemská kůra umožňuje pronikání povrchové vody do spodních částí, kde studená voda naráží na oblasti žhavého magmatu. Magma a voda si začnou vyměňovat tepelnou energii, magma se nepatrně ochlazuje, kdežto voda je ohřívána, protože je ale v hloubce vystavena okolnímu tlaku hornin, bod varu je vyšší než u normální vody a podzemní voda se tak začne přehřívat. Horká voda má tendenci stoupat vzhůru k povrchu a přitom začíná klesat její tlak. Přesáhne bod, kdy se začne přeměňovat na plynné skupenství - páru.
Pára může následně vypudit vodu vzhůru takovou silou, že vytryskne na zemi v podobě gejzíru.
Zánik
Gejzíry zanikají svévolně a jejich zánik je spojen s vyhasnutím sopečné aktivity, či jejím utlumení. Případně nedostatek vody povede k oslabení mohutnosti výtrysků. Specifickým ukončením gejzíru je vlivem zemětřesení, kdy se uzavře puklinový systém, kudy proudila voda k magmatu a následně zpět k povrchu.
Gejzíry ve světě
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |