Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Loučenská hornatina

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 6. 3. 2014, 09:45; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Loučenská hornatina je jeden ze dvou podcelků Krušných hor. Její severní hranice sleduje hranici s Německem, na jihu je oddělena od prostoru Podkrušnohorských pánví tzv. Krušnohorským zlomem. Na západě hraničí s Klínoveckou hornatinou, zhruba v linii Hora sv. Šebestiána-Křimov-Chomutov a na východě končí Nakléřovským průsmykem, který ji odděluje od Děčínské vrchoviny.

Loučenská hornatina se dále dělí na okrsky pojmenované podle sídelních útvarů:

  1. Bolebořská vrchovina
  2. Cínovecká hornatina
  3. Flájská hornatina
  4. Nakléřovská vrchovina
  5. Novoveská vrchovina
  6. Rudolická hornatina

Pro Loučenskou hornatinu je charakteristické, že žádný z vrcholů již nepřesahuje 1000 m n.m. Nejvyšším bodem je hora Loučná (956 m), od níž je i odvozen název podcelku. Další významné body: Medvědí skála (924 m), Jedlová (853 m), Střelná (868 m), Stropník (856 m), Bouřňák (869 m), Pramenáč (909 m), Komáří hůrka (808 m) a Špičák u Krásného Lesa (723 m). Celá hornatina má podobu náhorní plošiny, nad níž vystupují ojedinělé vrcholy, a od pánve je oddělená výrazným svahem, dosahujícím místy až 500 metrového převýšení.

Zatímco jižní svahy pokrývají především zachovalé bučiny, smrkové porosty na hřebenu vinou neúnosného emisního zatížení z elektráren v podhůří většinou odumřely. Nyní probíhá jejich nákladná obnova. Důležitou složku zdejší přírody tvoří rašeliniště vrchovištního typu (např. NPR Novodomské rašeliniště).