Lovoš

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 21. 8. 2010, 11:33; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Lovoš spolu s Lovosicemi a Labem
Soubor:LovosOparno.jpg
Lovoš pozorovaný z Opárna

Lovoš (německy Lobosch) je čedičová hora nedaleko Lovosic. Jeho vrchol leží v nadmořské výšce 570 m. Stojí na hranici Českého středohoří a Polabí. Na vrcholu byla postavena turistická chata, od které je vynikající výhled na všechny strany. Mimo jiné je zde velice dobře vidět celé město Lovosice jemuž právě vrch Lovoš tvoří přirozenou dominantu. Chata je užívána nejen pro turistické a rekreační účely ale i coby výhodný telekomunikační objekt. Samotný vrch je tvořeny vlastně dvěma kužely, Velkým a Malým Lovošem, nazývaným též Kybička (489 m). Kybička je ale na rozdíl od Velkého Lovoše vrch znělcový.

Obsah

Příroda

Na svazích hory rostou travnaté porosty skalní stepi, lesostepní porosty a suťový les. Hora je také domovem mnoha chráněných rostlin, například třemdavy bílé, kosatce bezlistého, koniklece lučního českého nebo bělozářky liliovité. Na níže položených svazích poblíž města Lovosice byly založeny velké sady, v období druhé světové války zde nacisté zkoušeli bez většího úspěchu pěstovat některé tropické plody, kupř. mandloně. Chata == Turistická chata, dnes patřící Klubu českých turistů v Lovosicích, se začala stavět roku 1881 a byla slavnostně otevřena 19. června 1892. Postupně byla rozšiřována. Roku 1918 ji ale vandalové poničili a zapálili. Nová chata byla pod záštitou knížete Johana Schwarzenberga postavena roku 1924. Za druhé světové války sloužila Němcům jako pozorovatelna. Po válce přestala být trvale obývána a chátrala. V roce 1977 začala být rekonstruována a roku 1981 opět uvedena do částečného provozu. Je otevřena o víkendech po celý rok a v chatě je možno nocovat. Výstup na horu Lovoš je možno začít ze čtyř stran. První je z Opárenského údolí po žluté značce, přičemž se stezka na svahu Lovoše stýká s modrou, po které se pokračuje. Druhou je výstup po modré přímo z vesnice Opárno. Třetí je od vesnice Bílinka taktéž po žluté, ale v protisměru, s následným pokračováním po modré; tato cesta je sjízdná i pro terénní automobily a horská kola (vjezd automobilům je ale zakázán). Čtvrtou možností je stezka z Lovosic značená zelenou turistickou značkou. Skrz Opárenské údolí a přes Kybičku vede na vrhol naučná stezka Lovoš.

Jméno

Jméno Lovoš je zřejmě staroslovanské, odvozené od kmene Lovosů či Lovošů, kteří měli zdejší kraj obývat.

Lovoš v Bitvě u Lovosic

Na jižních svazích Lovoše probíhala 1. října 1756 část Bitvy u Lovosic. Na rakouské straně zde bojovalo asi 2000 Chorvatů.

Pohled z Lovoše směrem na Radobýl

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Lovoš