Křesťanskodemokratická strana

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 6. 2. 2014, 15:41; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Křesťanskodemokratická strana byla malá politická strana, působící mezi léty 1990-1996. Orientovala se pravicově a konzervativně, stála na křesťanských základech. V podstatě po celou dobu své existence byla součástí vládní koalice. Jejím prvním předsedou byl disident Václav Benda, posledním předsedou pak někdejší ministr školství Ivan Pilip. Důležitá byla jako první politická strana vzniklá po Sametové revoluci.

Vznik a historie strany

Počátky Křesťanskodemokratické strany sahají až do roku 1978, kdy Daniel Kroupa založil seminář pro mladé filosofy nazvaný Akademie. Zastřešující organisací této skupiny se stalo Hnutí za občanskou svobodu (zkracováno HOS), založené 15. října 1988. V Hnutí za občanskou svobodu se vytvořila dvě významná křídla: budoucí jádro Občanské demokratické aliance kolem Pavla Bratinky a Daniela Kroupy; a budoucí jádro Křesťanskodemokratické strany kolem Václava Bendy. ODA se od KDS rozlišovala takto: „V ODA byli lidé, kteří uznali křesťanské hodnoty za natolik posvátné, že odmítli jejich zatahování do politických her. Politicky však nebyl nikdo nikdy bližší ODA než KDS.“

Disidenti okolo Václava Bendy zakládají 3. prosince 1989 Křesťanskodemokratickou stranu, ministr vnitra ji zaregistroval 31. ledna 1990. První sjezd se konal v březnu téhož roku a předsedou byl zvolen Václav Benda. Křesťanskodemokratická strana tak byla skutečně první porevoluční stranou - až po ní následovala Občanská demokratická aliance.

Křesťanskodemokratická strana v počátcích působila v rámci Občanského fóra. Prvních svobodných voleb v červnu roku 1990 se KDS účastnila jako součást volební koalice Křesťanská a demokratická unie (společně s Československou stranou lidovou, Svobodnou rolnickou stranou, Sdružením československých podnikatelů, Moravským občanským hnutím a Klubem seniorů). Ve volbách tato koalice získala do obou sněmoven Federálního shromáždění asi 8,7 % hlasů. Křesťanskodemokratická strana získala 2 mandáty jak ve Sněmovně lidu, tak ve Sněmovně národů. Ve volbách do České národní rady získala KDU 8,4 % hlasů a 19 mandátů, z nichž 4 připadly KDS. Celkově byly volební výsledky pro Křesťanskou a demokratickou unii zklamáním, přičítaným aféře Josefa Bartončíka, předsedy lidové strany.

Křesťanská a demokratická unie se pak účastní utváření vlády Československé repububliky. Křesťanskodemokratická strana kandiduje sama do kommunálních voleb na podzim roku 1990, kde získává pouze 1,27 % hlasů a v celé republice obsadí 251 křesel.

Po zvolení Josefa Luxe předsedou lidové strany se začínají objevovat rozkoly mezi lidovci a křesťanskými demokraty. Ty vrcholí během roku 1991, kdy si poslanci za Křesťanskodemokratickou stranu založili v České národní radě vlastní poslanecký klub; ve Federálním shromáždění pak utvářejí klub s Liberálně demokratickou stranou. V červnu roku 1991 Československá strana lidová iniciuje vznik politického hnutí se stejným názven jako původní koalice, Křesťanská a demokratická unie. V dubnu roku 1992 se pak Československá strana lidová a Křesťanská a demokratická unie slučují, čímž vzniká KDU-ČSL v dnešní podobě. Křesťanskodemokratická strana později lidovce obviňovala z usurpování značky KDU.

Trvale nízké preference nutí stranu hledat si volebního partnera - postupně se sblížila s nově vzniklou Občanskou demokratickou stranou, s níž uzavírá výhodnou smlouvu o volební koalici. Koalice ODS-KDS vyhrává s jasným náskokem volby jak do České národní rady, tak do Federálního shromáždění, a KDS ve všech komorách ustanovuje své vlastní kluby. Stává se součástí vládní koalice společně s občanskými demokraty (ODS i ODA) a lidovci. Ve vládě České republiky (První vláda Václava Klause) získává dvě křesla. Místopředsedou České národní rady se stal Pavel Tollner, předsedou Sněmovny lidu Federálního shromáždění (jež zanikla o půl roku později) se stal Václav Benda.

Na sjezdu v březnu roku 1993 je zvolen předsedou strany mladý náměstek ministra školství, Ivan Pilip. Straně je jasno, že nikdy sama nepřekročí pětiprocentní volební klausuli, proto celé mezivolební období uvažuje o sloučení buďto s lidovci, nebo s občanskými demokraty. Vzhledem k vzrůstajícímu vzdalování Křesťanskodemokratické strany a KDU-ČSL je nakonec KDS roku 1996 sloučena s Občanskou demokratickou stranou. Někteří bývalí členové strany (v čele s Ivanem Pilipem) stáli roku 1998 u zrodu Unie svobody.

Volební výsledky

Volby v roce 1990 jako součást Křesťanské a demokratické unie

Zákonodárný orgán
Hlasy Procenta Počet zákonodárců
<center>Sněmovna lidu Federálního shromáždění <center>629 359 <center>8,69 % <center>2
<center>Sněmovna národů Federálního shromáždění <center>633 053 <center>8,75 % <center>2
<center>Česká národní rada <center>607 134 <center>8,42 % <center>4


Volby do zastupitelstev obcí v roce 1990

<center>Zákonodárný orgán Procenta Počet zastupitelů
<center>Zastupitelstva obcí <center>1,27 % <center>251

Volby v roce 1992 jako součást volební koalice ODS-KDS

<center>Zákonodárný orgán Hlasy Procenta Počet zákonodárců
<center>Sněmovna lidu Federálního shromáždění <center>2 200 937 <center>33,90 % <center>6
<center>Sněmovna národů Federálního shromáždění <center>2 168 421 <center>33,43 % <center>3
<center>Česká národní rada <center>1 924 483 <center>29,73 % <center>10

V první české vládě vzešlé ze svobodných voleb (po červnu 1990) byla KDS zastoupena ministrem školství Petrem Vopěnkou a ministrem životního prostředí Ivanem Dejmalem. V letech 1992-1996 byla Křesťanskodemokratická strana ve vládě zastoupena dvěma ministry: ministrem životního prostředí Františkem Bendou a ministrem školství. Na tomto postu se vystřídali Petr Piťha a Ivan Pilip.

Vizte též