Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Latence

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 30. 1. 2014, 16:47; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Latence označuje vlastnost něčeho, co je latentní (z lat. latens) to jest skryté, utajené, nezjevné. Užívá se o jevech, které se (zatím) neprojevují, přesto jsou už přítomné a mohou se za příhodných okolností vyjevit čili manifestovat. Vyjadřuje časovou prodlevu (tj. zpoždění) mezi iniciací jevu a jeho pozorovatelným projevem. Slovo má též další významy v závislosti na oboru, ke kterému se vztahuje (komunikace, provoz, simulace, mechanika, biomechanika, ...).

Obsah

Ve fotografii

Neviditelný latentní obraz, který vznikl expozicí světlocitlivé vrstvy, se teprve vyvoláním změní ve viditelný.

Ve fyzice

Latentní teplo je teplo, které daná látka pohltí anebo vydá při fázovém přechodu a jež se neprojeví změnou teploty.

V medicině

Latentní onemocnění je takové, které sice už nastalo, ale zatím se neprojevuje klinickými příznaky. Například u nakažlivých chorob se projeví až po latentní či inkubační době, kdy se změní v onemocnění akutní.

V počítačové technice

Zpoždění mezi vydáním povelu paměťovému zařízení a výstupem prvních dat se nazývá latence. U diskových pamětí se skládá z doby vystavení na příslušnou stopu a z rotačního zpoždění. Velikost latence ovlivňuje kvalitu „uživatelova prožitku“ při práci s datovým připojením/internetem. Čím vyšší latence, tím déle je třeba čekat na odezvu, přičemž vysoká doba odezvy některé aplikace prakticky zcela znemožňuje, typickým příkladem jsou online hry (použitelné do zhruba 100 ms latence) či VoIP telefonie (použitelné zhruba do 250 ms při latenci nad 500 ms se již obtížně komunikuje a při 700 ms je už dialog prakticky nemožný).

V telekomunikacích

Latence vyjadřuje v dálkové komunikaci zpoždění signálu. Může být způsobena buď fyzikálním omezením rychlosti šíření signálu, nebo zpracováváním přenášených dat na přenosové trase. Zatímco v mobilních sítích se pohybuje v řádu stovek milisekund, v pevných IP sítích se pohybuje v jednotkách až desítkách milisekund. Klasický IP protokol považuje nárůst latence za příznak problémů v přenosovém médiu, nikoliv za jeho vlastnost a snaží se reagovat na situaci snížením přenosové rychlosti. V mobilních sítích zpoždění ovlivňují tyto faktory:

  • zpracování signálu mobilní stanicí (terminál) (tzv. serializační zpoždění, kódování a komprese)
  • procedury radiového přenosu
  • efektivní datová propustnost
  • zpoždění v jádru sítě

V psychologii

  • Latence znamená zpoždění mezi podrážděním (například signálem) a reakcí zkoumané osoby.
  • Jako latentní se v psychoanalýze označují obsahy nevědomí. Věk mezi 5 a 11 lety se označuje jako období nebo fáze sexuální latence.
  • Latentní homosexualita se může projevit v nějaké stresové situaci, při náhlé změně životních okolností a podobně.

V sociologii

Latentní funkce a latentní motivace je nezjevná, v protikladu k funkci resp. motivaci manifestní, zjevné.

Související články

Externí odkazy