Knírač

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 8. 1. 2014, 20:56; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Knírač je plemeno psa.

Jestliže je malý knírač oficiálně považován za odnož knírače středního, pak velký knírač černý má s oběma v podstatě jen málo společného a je ve skupině kníračů jejím nejmladším členem. Obecně se dá konstatovat, že jako u většiny plemen psů je nemožné jednoznačně prokázat i původ velkého knírače. Proto je období do roku 1895, kdy byly založeny plemenné knihy, obdobím pouhých dohadů.

Jediné, co je známo, je oblast jeho vzniku a výskytu a tou je v případě velkého knírače Horní Bavorsko a Švýcarsko. předchůdcem velkého knírače byl honácký pes, který přišel s maďarskými pastevci, kteří do Bavorska přiháněli prodaný dobytek. Byl mohutný, černý s hrubě osrstěný. Díky charakterovým vlastnostem, pracovním schopnostem a odolnosti vůči nepřízni počasí takto namíchaného psa, byli sedláky vhodní jedinci mezi sebou pářeni podle zcela racionálních úvah. Tak postupně vznikaly rázy vysokých psů s hrubou srstí a mohutným vousem, protáhlého formátu a přibližně výšky 55 cm, s klidnou a vyrovnanou povahou, dobrou ostražitostí při hlídání selských dvorů a stád. Chov takového psa měl zřejmě v těchto oblastech staletou tradici, a když na konci 19. století začaly v Německu vznikat chovatelské kluby a jejich plemenné knihy, zapojili se do chovu lidí s chovatelskými zkušenostmi, se snahou o zlepšení plemen a stanovení podmínek a cílů jejich chovu. V té době vykazoval předchůdce velkého knírače hrubou srst, barvu nejen černou, nýbrž i žluto až červenohnědou, případně šedě prokvetlou, kupírované uši a ocas.

I když německé prameny uvádějí jako výchozí rodičovský materiál velkého knírače nějakou místní původní varietu psa, nelze v pozdějším období vyloučit i vliv jiných původních velkých plemen psů. Vedle již zmíněného mnichovského knírače a honáckých psů z východu se zde mohli uplatnit přerostlý střední knírač, pinč, hrubosrstí ovčáčtí psi, flanderský bouvier, velký pudl, velká černá doga, ev. ruská ovčarka.