Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Americké Panenské ostrovy

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 2. 1. 2014, 17:09; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Americké Panenské ostrovy
Americké Panenské ostrovy
United States Virgin Islands
Flag of the United States Virgin Islands.png  Coa American Virgin Islands.png
Vlajka ostrovů   Znak ostrovů
Geografie
United States Virgin Islands in its region.png
Hlavní město: Charlotte Amalie
Rozloha: 346 km2 ({{{rozlmisto}}}. na světě)
z toho {{{procent vody}}} % vodní plochy
Nejvyšší bod: Crown Mountain (474 m n.m.)
Časové pásmo: -4 (letní se nepoužívá)
Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 112 000 (. na světě)
Hustota zalidnění: 354 ({{{hustmisto}}}. na světě)
HDI: ()
Jazyk: angličtina (úřední)
Náboženství:
Státní útvar
Státní zřízení: začleněné území USA
Měna: americký dolar (USD)
HDP/obyvatel: USD ()
Mezinárodní identifikace
MPZ: USA
Telefonní předvolba: +1340
Národní TLD: .vi

Americké Panenské ostrovy jsou skupinka ostrovůKaribském moři, které jsou izolovaným územím Spojených států amerických. Tyto ostrovy jsou geograficky součástí Panenských ostrovů. Americké Panenské ostrovy se sestávají ze čtyř hlavních ostrovů: Sv. Tomáše, Sv. Jana, St. Croix a Vodního ostrovu. Je to jediné místo ve Spojených státech, kde se jezdí vlevo.

Historie

Panenské ostrovy byly původně osídleny Ciboneji, Cariby a Arawaky. Ostrovy byly pojmenovány Kryštofem Kolumbem na jeho druhé cestě v roce na Sv. Uršulu. Více než 300 let byly ostrovy v područí evropských mocností, Španělska, Británie, Nizozemska, Francie, Maltézských rytířů a Dánska.

Dánská Západoindická společnost se usadila na Sv. Tomáši v roce 1672, na Sv. Janu v roce 1694 a odkoupila St. Croix od Francie v roce 1733. Ostrovy se staly dánskou královskou kolonií v roce 1754, jejich název v dánském překladu je: Jomfruøerne. Cukrová třtina sklízená otroky poháněla ekonomiku ostrovů během 18. století a začátku 19. století, až do zakázání otroctví guvernérem Peterem von Scholtenem 3. července 1848.

Během námořní války v 1. světové válce se Spojené státy obávaly, že by ostrovy mohly být obsazeny Němci jako námořní základna. Znovu tedy nabídly Dánsku odkup ostrovů. Po několika měsících jednání byla odsouhlasena kupní částka 25 milionů dolarů. Následné referendum, uspořádané v roce 1916, potvrdilo s velkým rozdílem prodej ostrovů. Jednání bylo tedy nakonec ratifikováno 17. ledna 1917, kdy USA a Dánsko podepsaly dohodu. USA převzaly ostrovy 31. března, kdy teritorium přejmenovaly na Americké Panenské ostrovy.

Americké občanství bylo uděleno obyvatelům ostrova roku 1927.

Ekonomika

Na Amerických Panenských ostrovech hraje hlavní roli turismus. Ostrovy navštíví zhruba 2 miliony návštěvníků ročně, z nichž mnoho navštíví ostrovy při okružních plavbách. Výrobní sektor se sestává z rafinérství, textilního průmyslu, výroby rumu, elektroniky a farmaceutiky. Zemědělský sektor je malý. Většina potravin je dovážena. Míra mezinárodního obchodu je nízká, ale rostoucí součást ekonomiky. Hovensa, jedna z největších rafinerií, je na ostrově St. Croix.

Ostrovy jsou vystaveny tropickým bouřím a hurikánům. V minulosti způsobily značné škody hurikán Hugo 1989 a hurikán Marilyn 1995.

Externí odkazy

Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Americké Panenské ostrovy
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Americké Panenské ostrovy