Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Anglický bulteriér

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 5. 7. 2011, 13:27; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Stop hand.png   Kvalita tohoto článku je celkově zpochybněna.
  Některý z uživatelů zpochybnil nezaujatost, ověřitelnost, přesnost,
  encyklopedický styl či jiné významné prvky v článku.

  Pro vkladatele šablony: Vložte prosím na diskusní stránku zdůvodnění.
Stop hand.png



Bulteriér je psí plemeno. V FCI je zařazen do kategorie 3 pod číslem standardu 11. Původně byl šlechtěn pro zápasy v arénách a pro hon. Jsou známí svou razantností a odvahou. Chovají se ve dvou variantech nad 35,5 cm v kohoutku - standardní bulteriér, pod 35,5 cm - miniaturní bulteriér. Po zákazu psích zápasů byl přešlechtěn na domácího psa, agresivní jedinci jsou z chovů vyřazováni.

Obsah

Stručná charakteristika

Pes silné konstrukce, vyvážený, aktivní. Má bystrý, ostražitý, rozhodný a inteligentní výraz. Bulteriér je gladiátor mezi psy, plný ohně a odvahy. Význačným rysem je klabonosá hlava ve tvaru vejce. Bez ohledu na velikost psa musí být jasně vyjádřen pohlavní výraz. Má vyrovnaný temperament a je přístupný disciplíně. Je tvrdohlavý, ale k lidem se chová především dobře. Dříve bylo plemeno šlechtěno pouze v bílé barvě, psi však často trpěli zdravotními problémy. Dnes je schválen trikolor (kombinace bílá-černá-hnědá) a též žíhaný hnědý. Nežádoucí je modrý nebo fialový odstín barvy a modré oči.

Historie vývoje plemene

Anglický bulteriér byl vyšlechtěn Jamesem Hinksem v Birminghamu v 19. století v Anglii. Vznikl křížením anglického buldoka a bílého anglického teriéra (dnes již neexistující plemeno). James Hinks, kterému se autorství bulteriera také připisuje, chtěl spojit ostrost teriéra s tvrdostí, odolností a odvahou buldoka. Cílem bylo vyšlechtit zdatného zápasníka pro arénu, který by si zároveň zachoval přátelský vztah k lidem. Psi tedy šlechtil pro zápasy a výstavy. Postupem času se stalo předností, vyšlechtit především atraktivního, výstavního společníka, milujícího lidi. Z gladiátora se stal milující kavalír. Časem byl vyšlechtěn odolný pes, dožívající se až 13 let. Bulteriér se dnes využívá především jako společník, ale i jako lovecký pes.

Výcvik psa

Bulteriér je velmi dobrým hlídačem, který může žít i ve městě. Je ale těžší ho vycvičit. Ovšem, když je vycvičen, je velmi poslušný. Proslýchá se, že se nesnese s ostatními psy. Není to až tak pravda, nejlépe si užije procházky v přírodě ve smečce. Plemeno je schopno jakéhokoli výcviku. Nejbližší jsou mu lovecké disciplíny. Je využíván celní správou pro vyhledávání drog. V poslední době také v canisterapii protože pro zvýšený práh bolesti snese i "drsnejší" zacházení. Většina bulterierů není příliš vhodná pro služební výcvik. Sice rychle pochopí všechny povely, ale není mu blízký dril a mechanická poslušnost.

Povaha a temperament psa

Jedná se především o společenské plemeno. Jeho hlavním úkolem je být milým společníkem své lidské smečky. Je to lásku vyžadující tvoreček, který se snaží být co nejblíže svému páníčkovi, neustále se dožaduje něžného dotyku a pohlazení. Hlavně zde mluvíme o sportovci tělem i duší. Zdravé zvíře je vytrvalé, miluje dlouhé procházky v přírodě. I přes svou poměrně špatnou pověst plynoucí ze svého původního určení se hodí k dětem.

Péče o zdraví psa

Plemeno anglického bulteriéra je poměrně zdravé a není zatíženo přílišnými problémy. Ovšem žádné plemeno není bez určitých zdravotních problémů a ani bulteriéři nejsou výjimkou. Při kříženi byli použiti bílý anglický teriér (který již v současnosti neexistuje) a dalmatin, kteří díky svému zbarvení nesou genetickou vlohu pro hluchotu. To se samozřejmě promítlo do genů bulteriéra (tedy převážně pro bíle zbarvené typy). Nevyskytují se však příliš často. Občas se u bulterierů objevují choroby srdce, bíle zbarvení jedinci jsou náchylnější ke kožním problémům a nemocem ledvin. U některých se může projevit dědičné zatížení na luxaci pately, někteří psy mají předkus.

Péče o srst psa

Není nutné přespříliš pečovat o jeho srst. Líná většinou dvakrát ročně a v tomto období je vhodné odumřelou srst odstranit kartáčováním. Na to je možno použít speciální gumovou rukavici, nebo kartáč s měkčími štětinami. Bulteriéra není nutno často koupat. Jeho srst má obdivuhodnou samočisticí schopnost, takže pokud není pes velmi znečistěn, nečistota ze srsti opadá a není třeba ho vykoupat. Občas je dobré vykapat oči psa borovou vodou, nebo očními kapkami. Bulteriér má zapadlé oči, při vycházkách v terénu se mu v nich usazuje prach a ten by mohl oči dráždit a vyvolat zánět. Jinak se péče o bulteriéra nijak neliší od ostatních plemen.

Výživa psa

Bulteriér je náročný na výživu. Hlavně v prvním roce života. Při dobré výživě je štěně ve věku 6 měsíců velké téměř jako dospělý pes. Do jednoho roku věku ještě trochu povyroste. Do tří let věku se potom formuje jeho postava.V dospělosti již tolik na výživu náročný není. Nespořádá ani přílišné množství granulí. Je třeba vybírat granule vyvážené, s obsahem minerálů a stopových prvků. Poznáme je především podle ceny. Krmit můžeme i domácí stravou. Pozor ale na přílišné množství tuků.

Jak vybrat štěně

Při výběru štěněte dbejte na to, aby bylo odchováno ve společnosti rodiny chovatele a ostatních psů. Takové štěně je ideálně socializované. Není-li mu toto dopřáno je většinou nervóznější a agresivnější ke svému okolí. Vždy chtějte vidět alespoň matku štěněte. Taková správná Buličí maminka Vás přivítá a olíže. Ideální věk pro odběr štěněte je 7 – 8 týdnů. Štěně by mělo být jednou očkované, alespoň dvakrát odčervené a otetované.