Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Austrálie (kontinent)

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 22. 12. 2013, 10:02; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Austrálie z vesmíru

Austrálie je světadíl s nejmenší rozlohou a průměrnou nadmořskou výškou. Ačkoliv stát Austrálie zabírá většinu kontinentu, často chybně uváděno celý, jeho hranice jsou definovány kontinentální plošinou, která pokrývá 2,5 mil. km² včetně Arafurského moře, Korálového moře s Velkým bariérovým útesem, s hloubkou kolem 50 m. Toto moře je jedním z nejdůležitějších mořských ekosystémů a chráněný životní prostor pro 1500 druhů ryb, 4000 druhů měkkýšů a 400 druhů korálů.

Obsah

Geografie

Během posledních 10 000 let zatopila vzrůstající úroveň moří nížiny a oddělila dnešní nízko položenou polovyprahlou pevninu a dva hornaté ostrovy Novou Guineu a Tasmánii, které z tektonického hlediska k Austrálii také náležejí. 70% jeho území zahrnují pouště, polopouště a suché stepi. Malé území na severu patří k tropům s průměrnými ročními srážkami 2000 mm a místy se na něm vyskytují zbytky tropického deštného pralesa. Lidské osídlení se soustředí zejména na severní až jihovýchodní pobřeží a přilehlé ostrovy (zejména Tasmánii). Západní pobřeží a jihozápadní pobřeží, které bylo osídleno jako první, a střed kontinentu mají mnohem horší podmínky k životu.

Flóra

Fauna

Zvířecí druhy patřící do čeledi klokanovití, rodu ježura nebo kasuár jsou australskými endemity.

Přírodní specifika

Austrálie byla dlouhodobě oddělena od zbytku pevninských formací a díky tomu se zde mohla v izolaci vyvinout unikátní flóra a fauna. Austrálie je známa jako kontinent vačnatců, ovšem ti od objevení kontinentu Evropany trpí celou sérií ekologických invazí, které některé z nich již zlikvidovaly. Největší dravý vačnatec vakovlk v době příchodu lidí podlehl cílenému honu a konkurenci dinga. Drobní vačnatci trpí díky systematickému lovu ze strany dinga, lišek a koček či díky devastaci prostředí způsobované velbloudy, vodními buvoli, myšmi, krysami, potkany, ropuchami a králíky. Přírodě také úplně nesvědčí rozsáhlý chov dobytka, zejména ovcí.

Základní údaje

  • Rozloha: 7 682 300 kilometrů čtverečních
  • Nejvyšší bod: Mt Kosciusko (2228 m.n.m.)
  • Nejdelší nevysychající řeka: Murray (2589 km)
  • Největsí jezero: Eyrovo (9583 kilometrů čtverečních)
  • ... další udaje jsou uvedeny v článku Austrálie

Státy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Austrálie (kontinent)