V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Autonomní systém

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 21. 12. 2013, 21:17; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Autonomní systém (AS) je množina IP sítí a routerů pod společnou technickou správou, která reprezentuje vůči Internetu společnou routovací politiku. Uvnitř autonomního systému je pro routování použit některý z Interior Gateway Protokolů (IGP) pro routování mezi AS se používá Border Gateway Protocol (BGP).

Routování v Internetu je rozděleno do dvouúrovňové hierarchie. První úroveň tvoří routování uvnitř autonomních systémů. Pro to se používá některého z vnitřních routovacích protokolů (IGP). Typicky se jedná o protokol OSPF, případně IS-IS nebo EIGRP. Na základě vnitřního routovacího protokolu znají vždy všechny routery v autonomním systému nejkratší cesty do všech míst AS.

Internet by teoreticky mohl tvořit jediný autonomní systém, ale routovací tabulky by pak byly příliš veliké a technicky těžko zvládnutelné. Proto je rozdělen na více autonomních systémů, mezi kterými se routuje pomocí BGP protokolu.

Číslování autonomních systémů

Aby BGP mohl nalézt cestu do určitého AS, musí mít každý AS přiděleno jednoznačné číslo, tzv. Autonomus System Number (ASN).

Číslo autonomního systému se ukládá do 16bitového pole, takže může nabývat 65536 hodnot. Čísla se zapisují normálně v dekadickém tvaru.

AS 0, AS 65535 a AS 23456 jsou rezervovány pro speciální účely. AS 64512 - AS 65534 jsou určeny pro privátní autonomní systémy a zbytek, tedy AS 1 až AS 64511 (bez AS 23456) je určen pro autonomní systémy na Internetu. Číslování je nestrukturované, takže čísla jsou přidělována bez nějakého dalšího systému. Správcem čísel AS je organizace IANA.

Množina volných čísel pro autonomní systémy se začíná nebezpečně zmenšovat. V lednu 2006 bylo obsazených cca 40000 čísel ze 64511, přičemž dlouhodobé statistiky ukazují, že každý rok se spotřebuje cca 3500 nových čísel.

Nový systém číslování AS

V souvislosti s nedostatkem čísel AS se připravuje přechod na 32bitové číslování AS. Nová 32bitová čísla se budou skládat z vyšší a nižší šestnástibitové části a budou se zapisovat jako dekadická čísla odpovídající těmto částem oddělená tečkou.

Zavedení nového číslování ovšem není vůbec jednoduchá záležitost, protože je závislá na zavedení nové verze BGP protokolu, která ho bude podporovat. Vzhledem k rozsáhlosti Internetu není možné počítat s tím, že se BGP dá na celém světě vyměnit ze dne na den, a je potřeba připravit strategie, které na poměrně dlouhou dobu přechodu zajistí kompatibilitu starého a nového číslování. Základní z nich je, že stará čísla AS budou mít v novém modelu vyšší část rovnou nule, tedy například původní AS s číslem 33333 bude v novém tvaru vypadat jako 0.33333.

Viz také