Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Akné

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 10. 12. 2013, 09:47; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Akné

Acne vulgaris, běžně nazývané jako akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Během života postihne akné alespoň jednou 85-100% lidí. Akné vzniká v důsledku uzavření vývodů mazových žláz, což způsobí jejich zanícení. Stagnace sekretu mazových žláz má za následek jejich poškození a vznik hlubokého zánětu, po kterém zůstávají jizvy. Stav zhoršuje také přítomnost roztočů, kvasinek a baktérií. Pokožka s akné obsahuje vyšší aktivitu 5-alfa-reduktázy která přeměňuje testosteron na silnější androgendihydrotestosteron. Proto se akné nevyskytuje u eunuchů. Akné se nachází v oblastech kůže s nejvyšší hustotou mazových folikul, tj. na obličeji, a to zejména v t-zóně, ramenou, horní části hrudi a zádech. S akné se běžně setkáme pod názvy beďary, pupínky či vulgárně jebáky.

Obsah

Akné s postupem věku

Akné je nejběžnější během puberty, obtěžuje více než 85% mladistvých a často přetrvává až do dospělosti. Příčinou akné během dospívání je zejména nárůst produkce mužských hormonů, který probíhá u obou pohlaví. U většiny lidí akné vymizí během 20.-23. roku života. Nicméně není možné určit, jak dlouho který jedinec bude touto chorobou trpět. U některých akné přetrvává až do 30. a 40. let věku, občas dokonce déle. Zranění způsobené akné se typicky projevuje formou komedonů, zánětlivých pupínků, uzlin nebo puchýřků.

Následky akné

Kromě jizev akné zanechává další následky, které bývají hlavně psychické. Zejména snížené sebevědomí, v některých případech i deprese, které mohou vést až k sebevraždě. Bohužel se akné začíná projevovat nejčastěji v pubertě, právě ve chvíli, kdy jsou si lidé už tak dost nejisti sami sebou. Proto se akné doporučuje léčit již v raném stádiu, aby byly zmírněny dopady, které na daném jedinci zanechá.

Hlavní příčiny tvorby akné

Není dosud zcela jasné proč někteří lidé trpí akné a jiní ne. Mezi faktory spojené s akné náleží následující:

  • Dědičnost. Náchylnost ke vzniků akné je u rodinných příšlušníků podobná. Například školák s akné má většinou v rodině i další členy, kteří akné trpí.
  • Hormonální aktivita, tj. menstruační cykly a puberta. Během puberty je zvýšena produkce mužských hormonů androgenů a to způsobuje zvětšení mazových žláz, které následně produkují více mazu.
  • Podráždění kůže a jakýkoliv druh škrábaní způsobuje zánět kůže. Protizánětlivé léky na kůži hojení akné zlepšují.
  • Stres, způsobující zvýšenou produkci adrenalinu. Nicméně některé nové testy tento faktor vyvracují.
  • Nahromadění odumřelých buněk kůže, které ucpávají póry.
  • Bakterie v pórech. Propionibacterium acnes je anaerobní bakterie, jež způsobuje akné.
  • Požívání anabolických steroidů.
  • Používání léčiv obsahujících lithium, barbituráty nebo androgeny.
  • Chronické požívání amfetaminů či podobných léků.

Dále je s tvorbou akné spojeno několik hormonů: androgenní testosteron, dihydrotestosteron (DHT) a dehydroepiandrosteron sulfát (DHEAS) a také faktor inzulinového růstu 1 (IGF-I). Navíc kůže postižená akné se jeví jako imunní vůči inzulínu.

Léčba akné

Lokální léčba

Existuje spousty přípravků pro omezení tvorby mazu. Omezují tím i tvorbu bakterií. Většinou se aplikují nanesením roztoku na vatičku a po té pomazáním po pleti a to 2 krát denně (ráno a večer).

Léčba celková

Užívání léků, které začnou působit až po několika týdnech, většinou se tato léčba používá ve zhoršených případech.

Změna stravování

Omezit některé potraviny hlavně čokoládu, mastná, tučná a pálivá jídla. Naopak uspůsobit si jídelníček který vytváří lepší prostředí pro střevní bakterie pro zdravý metabolismus například velmi dobré je acidofilní a kefírové mléko.

Externí odkazy