V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Alopecie

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 9. 12. 2013, 08:26; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Alopecie je neinfekční onemocnění způsobující vypadávání vlasů. Příčiny mohou být různé: dědičné, stres, nesprávné stravování. Rozpoznáváme několik typů alopecie:

  • Alopecia areata – označuje vypadávání vlasů ve shlucích.
  • Alopecia universalis – úplná ztráta ochlupení.
  • Alopecia barbae – ztráta obličejového ochlupení u mužů hlavně v oblasti brady.
  • Alopecia mucinosa
  • Androgenní alopecie (též holohlavost) – mužská pleš. Je nejběžnějším typem Alopecie a je považována za dědičnou.
  • Trakční alopecie – je důsledkem fyzické námahy vlasů.
  • Anagenní effluvium – vypadávaní vlasů způsobené léky. Po ukončení léčby vlasy opět narostou.
  • Jizvová alopecie – po vypadnutí vlasu zůstávají na pokožce jizvy.

Vyvolavatelem androgenní alopecie je dihydrotestosteron - látka, která vzniká z mužského pohlavního hormonu testosteronu působením enzymu 5 alfa reduktázy. Dihydrotestosteron silně podporuje růst ochlupení těla a růst vousů, avšak na vlasový porost má účinek nepříznivý. Absolutní terapií je kastrace, která odstraní zdroj testosteronu (a tím pádem i dihydrotestosteronu). Podstatou konzervativní léčby a prevence dalšího rozvoje alopecie je zejména medikamentózně blokovat působení tohoto enzymu. Syntetickými inhibitory jsou např. finasterid (Propecia, Proscar, Finex, Apo-Finas, Penester Zentiva, apod.), dutasterid (Avodart) a některé přírodní látky vyskytující se v rostlině Saw Palmetto (Folixil, Prostenal). Všechny tyto léky jsou primárně používány k léčbě benigní hyperplazie prostaty (nezhoubného zbytnění). Jejich použití v soudobé dermatologii má prokazatelně příznivé účinky proti vypadávání vlasů. Je nutno je podávat trvale. Je dále nutná systematická lékařská kontrola, zejména tumorového markeru PSA (prostatický specifický antigen) v krevním séru. Tento antigen totiž za normálních okolností reaguje svým zvýšením na zhoubné bujení prostaty, po podání uvedených léků však dojde v séru k jeho falešnému snížení, takže na případné "problémy" s prostatou již neupozorní. Tím může být ztížena včasná diagnóza rakoviny prostaty. Finasterid a dutasterid je rovněž kontraindikován sportovcům, neboť účinně maskuje příznaky podávání dopingových látek (např. anabolik). Nález stop finasteridu či dutasteridu se proto u sportovců automaticky považuje za doping, i když tyto látky samy charakter dopingu nemají (neovlivňují fyzickou výkonnost). Místně jako podpůrná terapie se používá roztok minoxidilu (Regaine, Neocapil). Tato látka se původně používala k léčbě hypertenze (vysokého krevního tlaku). Rovněž minoxidil je nutno aplikovat trvale. Chirurgicky se alopecie léčí transplantací vlastních vlasů.

Literatura

  • HUGHES, James. Velká obrazová všeobecná encyklopedie. [s.l.] : Svojtka & Co., 1999. ISBN 80-7237-256-4. Kapitola Lidské tělo - kůže a vlasy, s. 165.  

Externí odkazy