Sin-Itiro Tomonaga

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 28. 1. 2010, 12:51; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Nositel Nobelovy ceny
Sin-Itiro Tomonaga (1951)

Sin-Itiro Tomonaga či Shinichirō Tomonaga (* 31. března 1906, Tokio, Japonsko, † 8. července 1979, Tokio) byl japonský vědec, jedna z nejdůležitějších osobností teoretické fyziky a nositel Nobelovy ceny za fyziku 1965 za svou práci v oblasti kvantové elektrodynamiky. Tuto Nobelovu cenu získal spolu s Richardem Feynmanem a Julianem Schwingerem.

Už na základní škole ho velmi bavila matematika a fyzika. Tomonaga studoval na stejné univerzitě, kde učil i jeho otec, který byl profesorem filosofie na císařské univerzitě v Kjótu. Studoval zde i se svým věrným přítelem Yukawou a po skončení studia zde i přednášel. V letech 19371939 studoval jadernou fyziku na studijním pobytu na univerzitě v Lipsku; studoval též kvantovou teorii pole u Heisenberga. Po návratu do vlasti se stal profesorem na univerzitě v Tokiu, kde začal vést skupinu specializovaných badatalů v teoretické fyzice.

Svoji pozornost věnoval Tomonaga některým teoretickým problémům jaderné fyziky. Již v doktorské práci se zabýval otázkou vnitřního tření a tepelné vodivosti jaderných materiálů. Ve svých pozdějších letech se převážně věnoval mezonové teorii a studiu struktury mezonových polí kolem neuklonů. V roce 1942 předložil formulaci konvergence v kvatové teorii pole a teprve až v období druhé světové války vytvořil vlastní teorii mikrovlnného systému. Objevil přeměnu elektronů na magnetrony a rozvíjel i jednotnou teorii systémů, které se skládají s vodivých vln a dutinových rezonátorů.

Externí odkazy