Syndrom nezdravých budov

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 30. 3. 2011, 13:54; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Syndrom nemocných budov (SBS), (anglicky: Sick Building Syndrom, česky: Syndrom nezdravých budov), je kombinace onemocnění (syndrom) spojené s jednotlivými místy v práci (kancelářská budova), nebo bydliště. V roce 1984 Zpráva Světové zdravotnické organizace uvedla, že až 30% nových rekonstrukcí budov na celém světě mohou být spojeny s příznaky SBS. Většina syndromů nemocných budov souvisí se špatnou kvalitou vnitřního ovzduší .

Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila 1984, že 30% obyvatel ve vyspělých zemích trpí nemocí SBS. V roce 2002 už WHO oznamuje 60% lidí postižených SBS. V České republice nijak nezaostáváme.

Příčiny nemocných budov jsou často chyby v topení, větrání a klimatizace (HVAC) systémů. Jiné příčiny byly připsány nečistotě produkované z výfukových plynů z některých druhů stavebních materiálů, těkavých organických látek (VOC), plísní (viz článek o vlivech plísní na zdraví) , nesprávné ventilaci ozonu (vedlejší produkt některých kancelářských strojů), lehké průmyslové chemikálie, nebo nedostatečná čerstvého filtrace vzduchu (viz minimální účinnost výkaznictví Value).

Symptomy jsou často zkoumány až po uskutečnění posílení celkového obratu čerstvého vzduchu výměnou se vzduchem venkovním, ale novým cílem designu zelených budov by na prvním místě mělo být vyhnout se většině zdrojů problému SBS, minimalizovat pokračující používání VOC čištění sloučenin, a odstranit podmínky, které podporují nárůst alergenů a růst plísní.

Příznaky

Obyvatelé budov si stěžují na symptomy, jako jsou podráždění očí, nosu, krku; neurotoxické nebo celkové zdravotní problémy, kožní onemocnění, nespecifické reakce z přecitlivělosti; špatné vnímání vůní a chutí.

Několik nemocných osob si může stěžovat na různé symptomy, které se nezdají být nijak propojeny. Klíčem k objevu, je zhoršení dopadu těchto onemocnění v počátcích v poměrně krátkém časovém úseku - obvykle v období týdnů. Ve většině případech se na příznaky SBS přijde brzy poté, co obyvatelé opustí své domovy. Nicméně, mohou to být doznívající vlivy různých neurotoxinů, které nemusí objasnit, kdy přesně obyvatelé budovy opustili. Zejména u citlivých jedinců to může mít dlouhodobý vliv na zdraví.

Externí odkazy