Tedžen

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 1. 3. 2011, 15:55; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Tedžen nebo také Harirud (persky هریرود‎ nebo تجن‎) je řeka v Afghánistánu (Ghor, Herát) a v Turkmenistánu (Mary). Také částečně tvoří hranici obou zemí s Íránem (Chorásán Razaví). Je dlouhá 1150 km. Povodí má rozlohu 70 600 km².

Obsah

Průběh toku

Pramení v pohoří Kohi Baba v Afghánistánu v nadmořské výšce přibližně 3000 m. Až k Herátské oáze teče jako horská řeka v úzké dolině. Oázou protéká v široké dolině. Pod oázou na afghánsko-íránské hranici opět nabývá horského charakteru. Dolina se rozšiřuje v místech, kde řeka tvoří íránsko-turkmenskou hranici a dále v Turkmenistánu již řeka teče v široké dolině a větví se na průtoky a ramena. Řeka se ztrácí v poušti Karakum pod Tedženskou oázou.

Vodní stav

Zdroj vody je smíšený s převahou sněhového. Nejvyšší vodnosti dosahuje od března do května. Průměrný průtok vody u Polehatumu (325 km od ústí) činí přibližně 30 m³/s a maximální 990 m³/s. Od srpna do listopadu řeka obvykle vysychá pod městem Herát. Kalnost vody dosahuje přibližně 100 kg/m³. Řeka nezamrzá. Dolní tok je zavodňován z Karakumského kanálu.

Využití

Voda z řeky se využívá na zavlažování především Herátské a Tedženské oázy, přičemž v první z nich je voda z řeky zcela využita v období sucha a ve druhé po zbytek roku. V Turkmenistánu byly na řece vybudovány přehrady, které regulují průtok (Tedženská, Druhá tedženská). Na řece leží město Tedžen (Turkmenistán). Na břehu řeky se nachází Minaret Jam, který je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Poznámky

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Tedžen