Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Trance

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 18. 10. 2013, 11:45; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Trance (česky trans) je žánr elektronické taneční hudby, který se začal vyvíjet počátkem 90. let 20. století. Domovem mu je Nizozemsko, odkud se v průběhu let šířil dál do Evropy (zejména Německa) a světa (hlavně USA). Trance bývá popisován jako melodický styl s více či méně volnou formou vycházející z kombinace techna a housu . Nehledě na jeho přesný původ je trance považován za významný pokrok v oblasti postmoderní taneční hudby. Opakující se základní motiv se během skladby zároveň rozvíjí ve mnohovrstevnatou melodii. Vzniklá hudba pak silně závisí na kompozici, která musí udržet vše přirozené a zároveň bezmyšlenkovitě se neopakující. Bicí mohou být rázné, ale není jim kladena taková důležitost, jako např. u drum'n'bassu nebo techna. S šířením tohoto druhu hudby došlo i k jeho diferenciaci a vzniku subžánrů, například Uplifting Trance, který obsahuje často melancholické či euforické melodie velmi příjemné k poslechu (interpreti: Sean Tyas, Adam Nickey, či např. Above & Beyond) , Progressive Trance, který se melodičností a snivostí blíží k Dreamu (např. Lolo, Arnej, Kirsty Hawkshaw), Goa Trance, Tech-Trance, jehož atmosféra se mnohdy přibližuje k žánru Techno (Yoji, Randy Katana, Greg Nash, Bryan Kearney), Acid (Kai Tracid) a mnoho dalších směrů.

Obsah

Tvůrci a současnost

Mezi nejznámější trancové skladatele a protagonisty patří například holandští Tiësto, Armin van Buuren, Ferry Corsten, Rank 1, Svenson & Gielen, němečtí Paul van Dyk a ATB nebo třeba Američan německého původu Markus Schulz. V těchto zemích se tomuto hudebnímu stylu také nejvíc daří a pořádají se masové akce jako Trance Energy, Sensation White, a poslední dobou začínají samotní DJové dělat své vlastní velké akce jako např. Armin Only nebo Full on Ferry, Masquerade v podání Ferryho Corstena. S tímto nápadem přišel zmiňovaný Tiësto v roce 2003. V České republice se po létech temna začalo před pár lety blýskat na lepší časy a vznikly akce jako zatím největší Transmission, brněnský Cybertronic apod. Českou republiku už také navštívily světové hvězdy jako Tiesto, Armin van Buuren, Ferry Corsten, Paul van Dyk, Markus Schulz, Fraction Muzik a další. Zástupci tohoto žánru v ČR jsou např. osoby jako JKL, Ronny K., Thomas Coastline, Olmiq a DJe: Michael Burian, LayDee Jane, Michael C, Popper-C nebo Martin Gredner. Ze Slovenských trance DJs stojí za zmínku Robert Burian, SHato, Mathias Moor, Kamil Polner, Eddie Sender a ReOrder.

Trance jako slovo

Slovo trance má původ v angličtině, není jednoduché jej přeložit, ne-li nemožné. Ani mnoha vyznavačů tohoto stylu přesně neví, proč má žánr zrovna takový název, nicméně v původním jazyce má význam něco jako extáze, bezvědomí. Je totiž jasné, že u fanoušků k těmto euforickým stavům při poslechu dochází.

Externí odkazy

Související články