Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Valerij Rjumin

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 10. 10. 2013, 20:46; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Ryumin, Valery Victorovitch.jpg

Valerij Viktorovič Rjumin (*16. srpna 1939 Komsomolsk na Amuru, SSSR), je sovětský a ruský kosmonaut ruské národnosti, který létal na Sojuzech a jednou v americkém raketoplánu.

Obsah

Život

Otec byl soustružníkem a před válkou odjel se svou ženou stavět v tajze nový závod Komsomolsk. Syn Valerij po ukončení základní školy vystudoval průmyslovou školu a po vzoru otce se stal technologem pro opracovávání kovů zastudena. Pak byl povolán do základní vojenské služby. Stal se na tři roky velitelem tanku hlavně v Ázerbájdžánu.

V roce 1961 se dostal na fakultu elektroniky a výpočetní techniky a později se ocitl v konstrukční kanceláři Sergeje Koroljova a plně se věnoval kosmické technice. V době letů Sojuzů byli na oceány vysíláni technici na výzkumných lodích. I on se takto plavil na lodi Akademik Sergej Koroljov, aby monitoroval let Sajlutu 4. Pak byl zařazen do oddílu kosmonautů s přezdívkou „Dlouhán“.

Poprvé letěl roku 1977 v Sojuzu 25 pod Kovaljonokem, let patřil mezi nepovedené, protože se jim nepodařilo spojit se Saljutem 6 a museli se předčasně vrátit k Zemi. Za rok a půl letěl znovu v Sojuzu 32, spolu s ním z Bajkonuru startoval Ljachov. Spojení se Saljutem 6 tentokrát bylo v pořádku a na této orbitální stanici strávil půl roku. Během této doby se k nim připojilo několik nákladních lodí. Dolů se vrátil v Sojuzu 34. A za dalšího půl roku, v dubnu 1980 odstartoval na třetí let v Sojuzu 35. Velitelem mu byl Popov. Pracovali půl roku na Saljutu 6 v době, kdy sem v rámci programu Interkosmos přiletěla a odletěla řada mezinárodních posádek a také řada nákladních lodí. Dočkal se ještě čtvrtého letu ve věku téměř 60 let na americkém raketoplánu Discovery STS 91. Posádka byla sedmičlenná, mezinárodní. V té sedmičce byla i manželka Valerije Jelena Kondakovová. K sexu mezi manželi však nedošlo . Cílem letu bylo zásobit mezinárodní stanici Mir vodou a potravinami. Strávil ve vesmíru při svých čtyřech letech více než rok – 371 dní. V roce 2003 byl zástupcem náčelníka hlavního konstruktéra ruské společnosti Eněrgija.

Lety do vesmíru

Literatura

  • CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. [s.l.] : Práce, 1982.  

Externí odkazy