V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Valerij Bykovskij

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 10. 10. 2013, 20:46; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Valerij Fjodorovič Bykovskij - rusky Быковский, Валерий Фёдорович (* 2. srpna 1934 v městečku Pavlovskij Posad, Moskevská oblast) byl sovětský kosmonaut ruské národnosti.

Obsah

Život

Mládí a výcvik

Vystudoval desetiletou školu a hned zamířil k letectvu. A později do oddílu kosmonautů. Patřil k velice živým a poněkud neukázněným lidem. Byl však velice schopný a obratný letec. Oženil se ještě v přípravném výcvikovém období s Valjou Suchovovou a měli dvě děti.

Lety do vesmíru

Poprvé letěl v jednomístné kosmické lodi Vostok 5. Současně s ním letěla na orbitě další loď Vostok 6, byl to tedy let skupinový. Na oběžné dráze strávil pět dní, Zemi obletěl 81x. Startoval z Bajkonuru, přistál s padákem nedaleko Karagandy.

Po svém prvním kosmickém letu v roce 1963 absolvoval vojenskou leteckou akademii a pokračoval ve výsviku.

Po 13 letech od prvního letu společně s kosmonautem Aksjonovem odstartovali na palubě kosmické lodě Sojuzu 22. Cílem letu bylo vyzkoušet nový systém snímkování povrchu Země. Přistáli s padákem na území Kazachstánu.

A do třetice se dostal z Bajkonuru do vesmíru v rámci mezinárodního programu Interkosmos. V roce 1978 byl v hodnosti plukovníka, odstartoval v Sojuzu 31 s kosmonautem NDR Jähnem, spojili se s dvěma jinými loděmi k rúzným experimentům a Bykovskij pak přistál v lodi Sojuz 29. Za svůj život tedy vzlétl ze Země třikrát a strávil ve vesmíru téměř 500 hodin. V týmu kosmonautů byl zařazen od 3.7.1960 do 26.1.1982.

Po letech

V roce 1990 byl jmenován ředitelem kulturního střediska v Berlíně a v Německu se v roce 2003 zůčastnil slavnostní akce na počest německých kosmonautů, které se zůčastnilo 13 kosmonautů.

Literatura

  • CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. [s.l.] : Práce, 1982.  
  • CODR, Milan. O kosmických dnech a nocích. Praha : Práce, 1987.  

Externí odkazy