Pemza

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 25. 9. 2013, 11:50; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Důl na pemzu, ostrov Lipari

Pemza je vyvřelá hornina pórovité textury buď zcela, nebo převážně sklovitá, patřící k přirozeným sklům (obsidián), je jediná hornina, která plave.

Obsah

Fyzikální a chemické vlastnosti

Na rozdíl od ostatních přírodních skel není kompaktní, ale skládá se ze skelných vláken a kor, mezi kterými jsou dutinky. Tyto dutinky způsobují, že pemza přes svoji relativní hustotu ρ = 2,37 plave na vodě. Má barvu světlou, bílou, našedlou nebo nažloutlou a její povrch je drsný. Řadí se k liparitům, nebo křemitým trachytům, podobně jako ostatní přírodní skla. Také mikroskopicky se s nimi shoduje: buď je její sklo čisté, nebo obsahuje vrostlice sanidinu a křemene, které jsou jen zřídka viditelné pouhým okem.

Výskyt

Vyskytuje se v třetihorních vrstvách a čerstvých vulkanických vyvřelinách s povahou křemitých trachytů. Např: Liparské ostrovy, Slovensko, Galapágy. Jejím vývozcem je Dominikánská republika. Někteří obchodníci v ČR distribuují porézní pemzu pro pěstitele tropických květin dováženou z Německa. Pemza smíchaná s hlínou dodává půdě potřebnou vzdušnost, vhodnou např. pro kaktusy či cykasy.

Použití

Používá se k hlazení různých materiálů, zejména dřeva. Také se používá k výrobě pergamenu.

Související články

Reference

  • Ottův slovník naučný, díl devatenáctý. Vydavatel a nakladatel J.Otto v Praze, Praha 1902


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Pemza