Podkrušnohorský přivaděč

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 22. 9. 2013, 19:09; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Podkrušnohorský přivaděč nebo Přivaděč Ohře–Bílina je vodní dílo, soustava vodních kanálů, potrubí a nádrží, které chrání podkrušnohorské povrchové doly před povodněmi z menších krušnohorských toků, zásobuje vodou z řeky Ohře průmysl v oblasti města Chomutov a celoročně přivádí dostatek vody do řeky Bíliny. Stavba přivaděče začala v roce 1957 a byla dokončena v roce 1982. Celé dílo o délce 33,8 km[1] je rozprostřeno téměř od města Klášterec nad Ohří až za Jirkov. Vlastníkem a správcem přivaděče je Povodí Ohře, státní podnik. Podkrušnohorský přivaděč není jediným dílem, které přivádí vodu z Ohře do Bíliny. Druhým takovým dílem je Průmyslový vodovod Nechranice.

Obsah

Průběh toku

Samotný přivaděč je dnes rozdělen do dvou částí:

  • Přivaděč Ohře–Bílina (Přivaděč průmyslové vody), postaven v letech 19571967, 3,2 km potrubí, 22,4 km dlouhý kanál přivádí vodu do Jirkova do řeky Bíliny, kapacita 27 m³/s.
  • Podkrušnohorský přivaděč, postaven v letech 19731982 přivádí vodu Bíliny oklikou do nádrže Újezd a tedy zpět do Bíliny, kapacita 56 m³/s

I po přejmenování části přivaděče se na mapách stále objevuje název Podkrušnohorský přivaděč po celé délce kanálu. Někdy se naopak celému kanálu říká Přivaděč Ohře–Bílina.

Odběr vody z Ohře

Voda pro přivaděč se odebírá na levém břehu Ohře v katastru Rašovic. Původně vodu čerpalo jedno čerpadlo o výkonu 1000 l/s, ale po té, co Elektrárny Prunéřov získaly vlastní zdroj vody, bylo čerpadlo nahrazeno čtyřmi novými. Každé z nich přečerpá 180 l/s. Nové řešení umožňuje snazší regulaci průtoku vody přivaděčem. Z Ohře se čerpá voda do přelivového objektu, koryta zakrytého betonovými panely. Přelivový objekt začíná nad vsí Ciboušov, přibližně 100 m nad hladinou řeky Ohře u Rašovic.[souř 1] Končí po asi třech km před dnes již uzavřeným úložištěm popelovin Elektráren Prunéřov.[souř 2] Pod úložištěm je přivaděč sveden do potrubí. Na povrch zase vystupuje až asi kilometr na východ od něj.[souř 3] Nedaleko od úložiště překračuje Prunéřovský potok.

Průběh přivaděče

Převaděč dále pokračuje východním směrem k obci Málkov, kde sbírá vodu z horního toku potoka Hutná (potok je přerušen povrchovým dolem). Na předměstí Chomutova mimoúrovňově překonává potok Hačka, přičemž část své vody do něj odvádí, a to jak přímo spojovacím kanálem, tak nepřímo přes Uklidňující nádrž a Panský rybník. V Chomutově přivaděč přetéká po akvaduktu přes Chomutovku.[souř 4] Mezi Chomutovem a Jirkovem vede pod Březencem v podzemí a je na něm malá vodní elektrárna. Pak se přivaděč kříží s Březeneckým potokem. Až do tohoto místa se přivaděč oficiálně nazývá Přivaděč Ohře–Bílina. Krátce na to se jeho voda slévá s řekou Bílinou v malé společné nádrži, z níž zase oba toky vytékají.[souř 5] Bílina teče východním směrem rovnou do nádrže Újezd. Přivaděč teče nejprve asi 5 km severovýchodně do obce Vysoká Pec. Cestou sbírá vodu potoka Lužec. Ve Vysoké Peci se stáčí na jih a rozděluje do dvou ramen.[souř 6] Jedno teče jihozápadním směrem zpět k řece Bílině, aby se s ní slilo těsně před jejím ústím do nádrže Újezd. Druhé odvádí vodu jihovýchodně spojovacím korytem rovnou do Bíliny tekoucí pod nádrží Újezd.[souř 7] Soutok leží na západním konci Ervěnického koridoru, který na Podkrušnohorský přivaděč navazuje.

Poznámky

Přivaděč v jednom z úseků vede podél železniční trati Chomutov - Vejprty

Reference

  1. Seznam významných vodních toků

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Podkrušnohorský přivaděč