Psychiatrická léčebna

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 3. 9. 2013, 13:18; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Psychiatrická léčebna (hovorově česky např.: blázinec), je lékařské zařízení se specializací na léčbu závažných duševních onemocnění, obvykle na relativně dlouhou dobu hospitalizovaných pacientů. Psychiatrické léčebny se mohou velmi lišit v metodice a postupu při léčbě. Některé léčebny se mohou specializovat pouze pro léčbu v krátkodobém horizontu, nebo jen ambulantní léčbu u méně vážných duševních poruch. Jiné se mohou specializovat na dočasnou nebo trvalou péči o pacienty, kteří v důsledku psychické poruchy vyžadují neustálý dohled, ošetřování nebo specializované a kontrolované prostředí. Pacienti jsou často přijati na základě dobrovolnosti, ale jednotlivec může být do léčebny umístěn i na základě soudního rozhodnutí v případě, kdy může představovat značné nebezpečí pro sebe nebo své okolí.

Literatura

  • Zemské ústavy pro choromyslné v Čechách. Příprava vydání František S. Frabša, Antonín Heveroch. Praha : Zemský správní výbor v Čechách, 1926. Dějiny péče o duševně choré v Čechách.. Dostupné online.  
  • SMOLÍK, D. Emanuel. Tajnosti šedého domu na "Větrném vršku" "U Karlova" v Praze. Praha : vl.n., 1889. Spisek o žalostných poměrech panujících v ústavu pro choromyslné na Karlově v Praze koncem 19. století. Autor obviňuje zaměstnance i vedení zařízení z nehumánního zacházení se svěřenci ústavu a z celkové zanedbanosti a zastaralosti budov.. Dostupné online.