Gooderham Building
Z Multimediaexpo.cz
Gooderham Building, známá také jako Flatiron Building, je historická kancelářská budova na adrese 49 Wellington Street East v Torontu v kanadské provincii Ontario. Nachází se na východním okraji městské čtvrti Financial District (východně od ulice Yonge Street) ve čtvrti St. Lawrence, vklíněné mezi ulice Front Street a Wellington Street v centru Toronta, kde se spojují v trojúhelníkovou křižovatku.
Stavba z červených cihel, která byla dokončená v roce 1892, je raným příkladem prominentní flatironové budovy.
Gooderham Building je ústředním bodem jednoho z nejznámějších pohledů v Torontu: při pohledu na západní stranu ulice Front Street směrem k prominentnímu zaoblenému rohu budovy, po stranách rámovanému památkově chráněnými obchodními bloky podél ulice Front Street a s mrakodrapy finanční čtvrti tyčícími se v pozadí. Z určitých úhlů je za Brookfield Place vidět také věž CN Tower. Tento výhled se často objevuje na snímcích města.
Předchozí budova na tomto místě byla kratší, ale měla stejný tvar a nazývala se Coffin Block. Současnou budovu navrhl architekt David Roberts mladší a její stavba původně stála 18 000 dolarů pro lihovarníka George Gooderhama staršího (1830-1905), syna zakladatele lihovaru Gooderham and Worts Williama Gooderhama. Budova sloužila jako kancelář lihovaru Gooderham and Worts až do roku 1952 a v roce 1957 ji Gooderhamovi prodali.
V roce 1975 ji koupili a vlastně zachránili (částečně zrestaurovali) David Walsh a Robert Phillips, další rekonstrukci provedli v roce 1998 majitelé Michael a Anne Tippinovi. Budova byla v roce 1975 prohlášena za historickou památku podle zákona o kulturním dědictví v Ontariu, v roce 1977 pak nadace Ontario Heritage Foundation získala památkové oprávnění. Následně ji vlastnila a spravovala společnost Woodcliffe Corporation.
Dne 12. října 2011 společnost Woodcliffe Corporation oznámila, že chce budovu prodat. Předtím byla budova prodána v roce 2005 za 10,1 milionu dolarů a v roce 1999 za 2,2 milionu dolarů.
Dnes budovu vlastní a spravuje společnost Lee Chow Group.
Architektura a umění
Budova Gooderham Building je známá jak svým úzkým klínovitým tvarem, tak nástěnnou malbou na své zadní stěně. Nástěnná malba Flatiron od známého kanadského umělce Dereka Michaela Besanta využívá efektu trompe l'oeil nejen k tomu, aby stěna vypadala, že má více oken, než ve skutečnosti má, ale také k tomu, aby působila výrazně pohyblivěji, protože její okraje „vlají“ v místech, kde nejsou „přichyceny“.
Budova má románskou římsu. Hlavní vchod z ulice Wellington Street využívá francouzský gotický lomený oblouk. Základy jsou z pískovce.
Strmá měděná střecha má osm štítových vikýřů: čtyři na jižním průčelí a čtyři na severním průčelí.
Budova Gooderham má tři vchody. Dva z nich vedou do hospody v suterénu známé jako The Flatiron and Firkin.
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|