Revizionistický sionismus

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 25. 8. 2013, 07:33; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Vladimír „Ze'ev“ Žabotinský, zakladatel revizionistického sionismu

Revizionistický sionismus je nacionalistická větev sionistického hnutí. S touto ideologií přišel Vladimír Žabotinský, který požadoval revizi praktického sionismu Davida Ben Guriona a Chajima Weizmanna,[1] který se zaměřoval na nezávislé osadnictví v Erec Jisra'el. Revizionistický sionismus byl naproti tomu soustředěn na vizi „politického sionismu,“ který Žabotinský považoval jako pokračování v odkazu zakladatele moderního politického sionismu – Theodora Herzla. V raných letech tohoto hnutí, a pod Žabotinského vedením, se revizionističtí sionisté zaměřovali na získání britské podpory pro osadnictví. Později revizionistické skupiny nezávislé na Žabotinského vedení páchaly teroristické akce proti britským cílům v mandátní Palestině, aby urychlili založení židovského státu. Během vývoje revizionistického sionismu vzniklo několik uskupení, kteří sdílelo jeho ideologii. Jednalo se například o mládežnickou organizaci Betar či o teroristické organizace Irgun a Lechi. Po vzniku Státu Izrael došlo k přetransformování Irgunu v politickou stranu Cherut, která se později přeměnila v uskupení Gachal a nakonec v současnou politickou stranu Likud.

Ideologie

Ideologicky revizionistický sionismus obhajoval vytvoření židovského státu na obou stranách řeky Jordán, což by byl stát zahrnující současný Západní břeh a celé dnešní Jordánsko, které se v roce 1922 odtrhlo od mandátní Palestiny, v reakci na arabské nepokoje po Balfourově deklaraci. Všechny tři proudy (středový, které obhajoval britskou liberální demokracie a proudy, z nichž později vznikli Irgun a Lechi) podporovaly židovské osídlení na obou stranách řeky (což podporovali i někteří dělničtí sionisté, jako například Ben Gurionova strana Mapaj), ale v mnoha ohledech se však lišili v tom, jak toho má být dosaženo. Žabotinský chtěl v tomto získat podporu od Britů, zatímco Irgun a Lechi chtěli toto území dobýt nezávisle na Britech.

Související články

Poznámky

  1. ČEJKA, Marek. Izrael a Palestina - Minulost, současnost a směřování blízkovýchodního konfliktu. 2. vyd. Praha : Barrister & Principal, 2007. ISBN 978-80-87029-16-9. S. 53.