Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Cihla

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 11. 4. 2023, 08:47; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Pálené cihly připravené k použití
Výroba nepálených cihel

Cihla je stavební prvek, lidmi vytvořený umělý „kámen“, vyrobený formováním hlíny do pravidelných útvarů (nejčastěji kvádrů s poměrem stran 4:2:1, existují ale i složitější moderní tvary). Cihly jsou ale velmi starým stavebním prvkem známým už od starověku, kromě vypalovaných cihel se také používají cihly sušené. Cihly se vyrábí v cihelnách. Řemeslo, které se zabývá výrobou cihel, se nazývá cihlářství. Běžné cihly se vytvrzují buďto působením žáru ve vypalovací peci (pálené cihly) nebo v rovníkových zemích s teplým podnebím se suší na slunci (nepálené druhy cihel). Mezi ně lze zahrnout i vepřovice, což jsou takové cihly, které vznikly sušením a jsou známé hlavně v Česku, kde se používaly v 19. a 20. století. Podobnou technologií výroby se v cihelnách z cihlářské hlíny vyrábí také další stavební prvky, např. střešní tašky, meliorační trubky, ozdobné dlaždice apod. Jde se víceúčelový stavební materiál, který je při stavbě nejčastěji spojován maltou.

Obsah

Tradiční plná pálená cihla

Výroba

Nejprve se pomocí scraperů natěží cihlářská hlína, která se dále dopravuje buďto úzkokolejnými vozíky nebo nákladními automobily, případně lanovými dráhami do zásobníku (tzv. hliník), v němž se natěžená zemina drtí a současně se přidávají pomocné látky, které zlepšují vlastnosti cihel (např. nižší objemová hmotnost, lepší tepelně izolační vlastnosti, nižší vypalovací teplota, apod.). Poté se celá směs mele, drtí a mísí a směřuje do lisu, který protlačováním vytváří souvislý pás hmoty. Ten se rozřezává pomocí řezacích nití a vznikají první cihly. Ty dále směřují do sušáren, kde jsou vysoušeny na obsah vlhkosti maximálně 2%. Po 2-3 dnech v sušárně směřují do vypalovací pece, kde se vypalují při teplotě ~1000 °C jeden až dva dny. Nakonec následuje roztřídění dle přesnosti rozměrů, skladování (většinou na paletách, 250-300 cihel/paleta) a expedice.

Vlastnosti

Cihly připravené k odeslání
Stará cihelna (pec) v Wriezen-Rathsdorfu v Německu

Technické údaje

Rozměry novodobých pálených cihel:

Skutečné rozměry 290 × 140 × 65 mm
Konstrukční rozměr (s omítkou a maltou) 300 × 150 × 75 mm
Hmotnost 4,7 kg/ks
Objemová hmotnost 1900 kg/m³
Pevnost v tlaku 15-80 MPa
Nasákavost 15%

NF - Normalformat - mezinárodně standardizovaná jednotka pro děrované cihly; 1 NF = cihla o rozměrech 250 x 120 x 65 mm. Děrované cihly se využívají ve stavebnictví zejména v zemích střední a východní Evropy (např. v České republice, na Slovensku, v Polsku, v Německu, v Rakousku, v Maďarsku aj.). c.j. - Cihelná jednotka - Český statistický úřad (ČSÚ) používá (mimo dalších) označení Cihelná jednotka (c.j.) - jde taktéž o cihlu o rozměrech 25 x 12 x 6,5 cm (1000 c.j. = 1,95 m3).

Použití

Cihly se pro vytváření sestavují do vhodných skladeb tak, aby překrývaly svoje spáry a spojují se maltou:[1]

  • běhounová (zdivo tl. 150, 300mm)
  • vazáková (zdivo tl. 300mm)
  • křížová (zdivo tl. 450mm)
  • polokřížová (zdivo tl. 450mm)

Jiné významy slova

Slovo se někdy používá pro označování předmětů tvarem či barvou připomínající klasickou cihlu (kvádr), např :

  • zlaté cihly - bankovnictví
  • cihly sýra - potravinářství (eidamský sýr)

Druhy cihel

Lícovka

Lícovka je lícová cihla s průměrnými technickými vlastnostmi. Její využití je především estetické u staveb „ostrovního“ typu. Je asi o 1/4 menší než klasická cihla plná pálená. WF - Waalformat - mezinárodně standardizovaná jednotka pro lícové cihly; 1 WF = cihla o rozměrech 210 x 100 x 50 mm. Lícové cihly se využívají ve stavebnictví zejména v zemích západní a severní Evropy a v USA (např. v Nizozemsku, v Belgii, ve Velké Británii aj.), v menší míře také v zemích střední a východní Evropy.

Věncovka

Věncovka je moderní cihla nahrazující bednění klasickými prkny při zakončení zdi tzv. věncem. Na okraj zdi se zezhora postaví z těchto tenkých cihel pás, zabraňující vytékání betonu.

Nejznámější výrobci cihel

Wienerberger - největší světová skupina výrobců cihel a jiných stavebních materiálů. V České republice působí pod názvem Wienerberger cihlářský průmysl, a. s., se sídlem v Českých Budějovicích. Cihelna Kinský, spol. s r. o., se sídlem v Kostelci nad Orlicí (patří rovněž do skupiny společností Wienerberger).

Reference

  1. výuka Pozemní stavby 1. ročník

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Cihla