V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Muhammad Husní Mubarak

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 25. 7. 2013, 09:26; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Muhammad Husní Mubarak (2008)

Muhammad Husní Mubarak, arabsky محمد حسني مبارك, známý také jako Hosni Mubarak, (* 4. května 1928) je egyptský prezident.

Obsah

Obecně

Muhammad Husní Mubarak je od 14. října 1981 prezidentem Egyptské arabské republiky. Do úřadu nastoupil po Anwaru as-Sadatovi, kterého zavraždil při vojenské přehlídce Khalid Islambouli. Do úřadu prezidenta byl oficiálně potvrzen jmenováním roku 1987. Prezidentské volby vyhrál i v letech 1993, 1999 a 2005. Má za sebou bohatou vojenskou a státnickou kariéru, je zastáncem "politiky otevřených dveří", ekonomické liberalizace a arabsko-izraelského usmíření.

Kariéra

  • 1969 – Náčelník štábu letectva
  • 1973 – Velitel letectva v hodnosti vicemaršála v Jomkipurské válce (pátá arabsko-izraelská válka)
  • 1975 – Viceprezident
  • 1981 – Generální tajemník národní demokratické strany a prezident republiky

Egyptský prezident

Husní Mubarak vládne Egyptu oficiálně jako prezident v parlamentní republice, fakticky je ale vláda podřízena jemu a on vytváří veškerou politiku, zejména vojenskou a zahraniční. Opozice je také částečně omezována, mimo jiné také proto, že ji z drtivé většiny tvoří ilegální islamistické a fundamentalistické uskupení Muslimské bratrstvo. V Egyptě je totiž od prvních atentátů na turisty (Dér el-Bahrí, 1997) zakázána činnost jakýchkoliv náboženských politických stran a uskupení.

Mírový zprostředkovatel

Egypt je díky H.Mubarakovi jeden z nejbližších spojenců USA na blízkém východě, v období války v Perském zálivu se přidal na stranu USA a tedy i Kuvajtu. Mubarak byl dále zprostředkovatelem jednání mezi Palestinci, Syřany, Libanonci a Izraelem. Také proto se stal terčem mnoha pokusů o atentát.

Jak je Mubarak a jeho úřadování vnímáno

  • Před svým projevem při příležitosti návštěvy Káhiry 4. června 2009, o něm v interview BBC americký prezident Barack Obama mluvil jako o „síle pro stabilitu a dobro“ a řekl, že „v mnoha ohledech byl oddaným stoupencem Spojených států“.[1]
  • Human Rights Watch (organizace sledující porušování lidských práv) Mubaraka vnímá jako diktátorského prezidenta vedoucí s vládou „zákopovou válku“, vytýká mu použití tamního tzv. Zákonu pro nouzové případy, který umožňuje správním orgánům zadržovat jednotlivce bez dalších omezení a soudit je speciálními bezpečnostními soudy, které nedosahují standardů pro mezinárodní nestranné soudy; a dále odsuzuje stav svobody slova v Egyptě pro politickou opozici a disent. [2]

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Muhammad Husní Mubarak