Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Multiplatformní software

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 25. 7. 2013, 09:11; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Broom icon.png Tento článek potřebuje úpravy. Můžete Multimediaexpo.cz pomoci tím, že ho vylepšíte.
Jak by měly články vypadat, popisují stránky Vzhled a styl a Encyklopedický styl.
Broom icon.png

Multiplatformní software je termín, který je nejčastěji užíván ve spojení s počítačovými programy, operačními systémy či programovacími jazyky, které mohou běžet na více počítačových platformách. To například znamená, že napsaný program může běžet jak pod Microsoft Windows na architektuře x86, tak například pod Mac OS X na architektuře PowerPC. Pojem multiplatformní však ještě neznamená, že program musí běžet pod jakoukoliv platformou. Za multiplatformní software se obecně považuje takový software, který je spustitelný pod více jak jednou platformou. Pod pojmem platforma se obecně míní kombinace hardware a software, která je nutná pro spuštění softwarového produktu. Platformou může být tedy míněn jak použitý operační systém, tak hardwarová platforma. Příklady operačních systémů:

Příklady hardwarových platforem:

Software, který je veden jako multiplatformní, je buď:

  • dodáván pro každou platformu zvlášť (např. Opera).
  • nese si s sebou kód pro více platforem (např. Mozilla Firefox pro Mac OS X, kde binární verze s sebou nese jak kód pro architekturu PowerPC, tak x86).
  • je k dispozici v mezikódu, který je dle příslušného operačního systému a hardwarové platformy interpretován (typicky aplikace napsané v Javě).
  • je k dispozici přímo ve zdrojovém kódu

Každá uváděná forma má své výhody a nevýhody. Software, uložený v mezikódu (např. Java či .NET), ke své funkčnosti potřebují runtime, který je nutné nainstalovat. Takový kód je pak po spuštění překládán do instrukcí pro danou platformu; běh je pak často pomalejší než v ostatních uvedených variantách.