MythBusters

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 1. 11. 2010, 15:12; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

MythBusters - Bořiči mýtů je populárně - vědecký televizní pořad vyvíjený Australskou společností Beyond Television Productions[1] původně pro Discovery Channel v USA a Kanadě. Seriál byl od počátku převzat velkým množstvím světových stanic včetně SBS v Austrálii a BBC2 v Británii. Hvězdy pořadu - experti na speciální efekty - Adam Savage a Jamie Hyneman používájí základy vědecké metody pro ověřování mnoha zvěstí, legend, mýtů, filmových scén a novinek v kultuře.

MythBusters se natáčí v San Francisco, Kalifornie - USA i když některé prvky jsou natáčeny v Artarmon (Nový jižní Walesu v Austrálie. Plánování a některé pokusy jsou obvykle prováděny v dílně protagonistů, pokusy vyžadující více prostoru či speciálního okolí jsou prováděny v exteriéru, typicky v okolí zátoky San Francisco. Během druhé sezóny se oddělila část týmu stavičů Jamieho a Adama do samostatného týmu bořičů a v současné době testují mýty samostatně vůči původní dvojici.

Obsah

Historie

Prvotní díly pořadu byly poprvé vytvořeny pro Discovery Channel pod názvem Tall Tales or True australským producentem Peter Reesem z Beyond Productions v roce 2002. Discovery pak schválila tři další úvodní speciály. Rees přivedl do pořadu Jamie Hyneman, jenž si s ním již dříve promluvil na základě účasti v BattleBots. Adama Savage, jenž pracoval s Hynemanem v reklamách a na BattleBots, požádal Hyneman o pomoc s vystupováním v pořadu, jelikož - dle Adama - Jamie si připadal příliš nezajímavý být v pořadu sám o sobě.[2][3]

V červnu 2006 se začala vysílat sestříhaná třicetiminutová verze Bořičů na BBC Two v Británii. Díly vysílané v evropské Discovery někdy obsahují bonusové scény, které se ve verzích pro USA neobjevily (některé z těchto scén se dostaly do "speciálů", například: "MythBusters Outtakes").

Obsazení

Adam Savage a Jamie Hyneman jsou původními bořiči a původne v pořadu prozkoumávali mýty za použití svého zázemí ze speciálních efektů. Pracují v Hynemanově dílně - M5 Industries; využívají svých zaměstnanců, kteří často pracují i mimo záběr, zatímco Adam s Jamiem jsou obvykle zobrazeni jak pracují v dílně. Jeden ze zlepšováků je jakási dvojrole Adama a Jamieho v podobě jejich komunikace, kdy Jamie hraje tvrďáka, zatímco Adam má postavu klauna. Pořad je komentován Robertem Lee, i když v určitých oblastech je jeho hlas vyměněn za místního člověka.

V průběhu seriálu byli představeni někteří členové Jamieho týmu a začali se v epizodách pravidelně objevovat. Tři z těchto členů - sochařka Kari Byron, stavitel Tory Belleci a kovoobráběčka Scottie Chapman se v druhé sezóně oddělili a utvořili druhý bořičský tým nazývaný též "Tým stavitelů". Poté, co Scottie opustila z osobních důvodů seriál v průběhu třetí sezóny, přišel na scénu Jamieho kolega Grant Imahara aby doplnil tým svými zkušenostmi v oblasti elektroniky a robotiky. Tým stavitelů již má svou vlastní dílnu pojmenovanou M7,[4] kde oddělěně od původní dvojice prozkoumává své vlastní mýty. V každém díle se tak setkáme se skoky mezi těmito dvěma tými zabývajícími se odlišnými mýty.

V seriálu se taktéž objevili dva praktikanti: Vítěz soutěže stanice Discovery Christine Chamberlain a vítěz soutěže diváckých stavitelů Jess Nelson; ani jeden již v pořadu není. V první sezóně se v pořadu objevovala folkloristka Heather Joseph-Witham, která vysvětlovala původ některých legend a jiní lidé, kteří měli osobní zkušenost s testovanými mýty, ale tyto části byly velmi brzy vypuštěny. Přesto se však bořiči často obrací na odborníky v oblastech, v nichž potřebují vnější podporu. Tyto oblasti často zahrnují zbraně, pro které nejčastěji využijí pomoci seržanta Al Normandy z policejního oddělení jižního San Francisca a výbušniny, pro něž nejčastěji využívají vysloužilého FBI experta na výbušniny Franka Doyla. Bořiči se také zběžně ptají těch, se kterými přicházejí do styku běhěm testů mýtů (napřiklad dodavatele materiálů), jestli někdy slyšeli o daném mýtu.

Formát

Každá epizoda bořičů se obvykle zaměří na několik legend, oblíbených tezí, internetových zvěst či jiných mýtů. Seznam testovaných mýtů je seskládán z mnoha zdrojů, včetně osobních zkušeností všech osob interesovaných v pořadu stejně tak jako z rad fanoušků. Čas od času je díl zaměřen na jedinou oblast, jíž se některé či všechny mýty dotýkají a jsou občas označeny jakožto "Speciály". Od srpna 2008 se objevily tři mýty tak nákladné na přípravu a zkoušky, že jim byla vyhrazena celá epizoda 35, 40, a 46 a čtyři speciály měly dvojitou délku. "JAWS Special", "Mega Movie Myths", "Pirate Special" a "Supersized Myths".

Metodika pokusů

Bořiči obvykle postupují ve dvou krocích. V prvních epizodách byly Adamem tyto kroky popsány jako "napodobit okolnosti zopakovat výsledek" např. v epizodě "Rear Axle". To značí, že se tým nejprve pokusí napodobit okolnosti, podle nichž se mýtus údajně stal aby zjistili, zdali se dostaví údajný výsledek. Pokud to selže, pokusí se dosáhnout výsledku jakýmikoliv prostředky. Čas od času se tým (obvykle Adam a Jamie) zapojí do soutěžení o úspěšnější postup k zopakování mýtu. Nejčastěji to zahrnuje postavení předmětu potřebného k dosažení určitého cíle (například rychlé vychlazení piva či nalezení jehly v kupce sena).

Jelikož neexistuje přesný postup, jehož by se tým držel při samotném testování, většina mýtů obsahuje stavbu různorodých předmětů napomáhajícím s mýty. Využívají svých dílen k vytvoření čehokoliv potřebného, často také mechanických zařízení a sestav, aby napodobili okolnosti mýtu. Z bezpečnostních důvodů, či z důvodu potřeby opakovatelnosti a přesnosti jsou mnohé, jinak lidské činnosti nahrazeny mechanickými prostředky. Způsoby testování mýtů jsou obvykle naplánovány a uskutečňovány v duchu vizuálně zajímavých výsledků,[5] což obvykle zahrnuje výbuchy, požáry a/nebo kolize dopravních prostředků. Tudíž jsou mýty testující zbraně, výbušniny a dopravní nehody poměrně časté.

Testy jsou někdy omezeny na dílnu, ale často je potřeba se přesunout ven. Velké množství testů v prvních sezónách se odehrálo na parkovišti před M5. Běžně vyuzívají nákladní přepravník jakožto izolační místnost pro nebezpečné mýty, přičemž je experiment spuštěn zvenčí. Naštěstí navýšení rozpočtů dovolilo týmům častější výlety do jiných oblastí San Francisca a místní zátoky. Běžné oblasti jsou vyřazené(uzavřené) armádní zařízení, jako například námořní letecká základna Alameda, námořní základna Treasure Island, námořní základna San Francisca, námořní základna Mare Island, Hamiltonova letecká základna a policejní střelnice v okrese Alameda. Výjimečně (především pro speciály) se produkce přesune mimo stát, popřípadě i mimo USA.

Výsledky jsou měřeny způsobem odpovídajícím povaze experimentu. Někdy mohou být výsledky zajištěny pomocí běžných nástrojů jako například multimetr pro elektrické veličiny či různé druhy teploměrů pro termické veličiny. Pro znázornění výsledků, jež nemají číselné vyjádření běžně používají několik drůhů vybavení, jež jim poskytne pozorovatelné výsledky. Při testech fyzických následků pro lidské tělo (což by mohlo být příliš nebezpečné pro živou osobu) používají bořiči náhražky. Původně používali testovací figurínu pojmenovanou Buster) na pozorování plošných zranení a balistický gel pro testování bodných zranění. Dospěli i do stádia, kdy použili prasečí zdechliny pro test, jenž vyžadoval přesnější simulaci lidského masa, kostí a orgánů. Občas také smíchali kosti (ať již reálné či náhražky) s balistickým gelem pro simulaci určitých tělěsných partií.

Jak pro vizuální prozkoumání pokusu a tak pro obrazový zážitek jsou v pořadu využívány vysokorychlostní kamery a staly se tak symbolem pořadu. Vysokorychlostní záznam pohybujícího se objektu v popředí přesně odměřené stupnice používají pro zjištění rychlosti daného objektu.

Reference

  1. Beyond Productions Ventures
  2. "Transcript of Jamie and Adam's November 10, 2004, Online Chat," pg. 1 Retrieved August 1, 2006.
  3. Interview with Adam Savage on The Sneeze. August 23, 2005. Retrieved August 1, 2006.
  4. "A day with the 'MythBusters' Retrieved February 29, 2008.
  5. Tohle je vlastně přiznáno v sezóně 2 - "...ale to by nebyli bořiči bez výbušnin a tak Adam připravil překvapení, jenž se vznítí v okamžiku smrtelného zasažení proudem." Tory to označuje za "bořičský způsob"

Externí odkazy