Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

New Orleans

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 21. 7. 2013, 12:28; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Hlavní dominanty města

New Orleans (IPA: nuːˈɔɹliːnz/, /nuːˈɔɹliːənz/, nebo /nuːˈɔɹlənz/; francouzsky: La Nouvelle-Orléans) je jedno z nejvýznamnějších přístavních měst Spojených států amerických, zároveň největší město v Louisianě o rozloze 518 km² a jedno z nejdůležitějších měst na jihu USA vůbec.

Město leží v jihovýchodní části Louisiany na jih od jezera Pontchartrain, přes které se lze do města dostat po nejdelším mostě světa, Lake Pontchartrain Causeway. Město získalo význam zčásti díky tomu, že leží u řeky Mississippi. Vzhledem k současné poloze města však řeka i jezero představují značné nebezpečí záplav. Město se proto chrání, jak nejlépe může. Například velice složitým systémem vodních pump, odvodňovacími kanály a hrázemi. New Orleans byl přesto v roce 2005 postižen hurikánem Katrina, který doprovázely katastrofální záplavy.

Obsah

Obyvatelstvo

V New Orleans žilo dle sčítání z roku 2007[1] 469 605 lidí, z toho 67,3 % černochů, 3,1 % hispánců a 2,3 % asiatů. Celá aglomerace New Orleans měla přes 1,3 miliónu obyvatel. V současnosti je počet obyvatel sice značně nižší (přibližně o třetinu) vzhledem k migraci, která město postihla po hurikánu Katrina, ale počet obyvatel ještě není ustálen.

Chudoba

Mezi 23 a 28 % obyvatel New Orleans žije v podmínkách na nebo pod hranicí chudoby[2]. Ta panuje zejména v chudých černošských čtvrtí Neworleanských předměstí. S ní se pojí vyšší míra negramotnosti a objem trestných činů, který je problémem i sousedního státu Mississippi. V současnosti se USA snaží pomocí podporování různých státních programů pomoci jižním státům vymanit se ze začarovaného kruhu chudoby, negramotnosti a kriminality.

Ekonomika a průmysl

New Orleans produkuje zejména petrochemické produkty, hliník a potraviny. Další podstatnou složkou v příjmech města tvoří turistika. Průmysl je zde strojírenský, potravinářský, textilní, papírenský, hutnický a průmysl paliv a energetiky.

Podnebí

Zaplavená centrální část města s poškozeným Dómem v popředí
Průřez městem

Podnebí v New Orleans je velmi příznivé. Zimy jsou mírné s teplotami v lednu okolo 13 °C. Léta naopak teplá s teplotami v červenci okolo 28 °C.

Hurikán Katrina

V srpnu 2005 byly jižní státy USA postiženy Hurikánem Katrina, který měl na město New Orleans katastrofální dopad. Ochranné hráze a obranné prostředky neudržely Mississippi v korytě a následkem toho větší část města, které se tou dobou nacházelo v terénní sníženině už i pod normální úrovní hladiny řeky, byla zaplavena.

Silný vítr roztříštil okna, roznesl odpad po celém městě a přinesl silný déšť a záplavy na jeho východní část. Situace se ještě zhoršila, když se další 4 kanály porouchaly. 30. srpna začala voda ustupovat a lidé mohli ohledávat škody. Ty byly bezprecedentní. Na některých místech dosáhla voda až 7,6 metrů. Náklady na opravy a škody způsobené hurikánem Katrina byly vyčísleny na 10 – 25 miliard dolarů. Ekonomická ztráta byla vyčíslena na 100 miliard dolarů. Ztráty na lidských životech vystoupaly na číslo mezi 1200 - 1600.

Po úderu Katriny byl prezident Bush kritizován za pomalou reakci a nedostatečnou bezprostřední pomoc. Poté ale slíbil regionu 116 mld dolarů z federálních rezerv. Dva roky po katastrofě se z této částky použilo jen asi 42 % a byly investovány převážně v bohatších bělošských čtvrtích.[3]

Historie

Objevení a pojmenování města

New Orleans bylo založeno v roce 1718 Jeanem Baptistem Le Moyne de Bienville a pojmenováno po tehdy nejvlivnějším muži Francie regentu Filipovi II. Orléanském.

Vývoj města

Toto město bylo francouzskou kolonií až do roku 1763, kdy bylo předáno Španělsku. Následující skoro čtyři dekády pod vlivem Španělska se výrazně zapsaly do charakteru města. Město bylo před koncem osmnáctého století dvakrát postiženo mohutným požárem, který zničil dosavadní tvář města a to muselo být přebudováno. Proto jsou v New Orleans nejstarší a nejvýznamnější historické památky ovlivněné španělskou kulturou. V roce 1801 Španělsko navrátilo New Orleans zpátky Francii. V roce 1803 bylo New Orleans (do té doby dlouhodobě jako součást Louisiana Purchase) odprodáno Napoleonem I. USA.

Od roku 1815 se New Orleans stalo stanovištěm ve válce roku 1812. Během občanské války bylo město v obležení lodí pod vedením admirála Davida Farraguta. Obležení skončilo 25. dubna 1862.

Vzdělání

V New Orleans jsou celkem 4 vysoké školy a univerzity:

Tulane University

Vybavení této školy je velice dobré. Počítačová místnost, knihovna, společenské místnosti…Dále možnost dělat všelijaké sportovní aktivity. Ubytování na koleji, jídlo se podává ve velké jídelně.

University of New Orleans

Také dobré vybavení. Počítače, knihovna, sportovní kluby…Ubytování doma nebo v pronajatých apartmánech.

Loyola University

Jedna z největších univerzit vůbec. Jídlo v jídelně, ubytování na koleji, kluby, sport, univerzitní policie a lékař a další nezbytné servisy.

Xavier University

Menší soukromá univerzita s výbornou vybaveností.

Kultura

V New Orleans je spousta míst, kam zamířit jak za zábavou, tak za poznáním, například:

  • New Orleans Aquarium
  • Audubon Zoo
  • Louisiana Children's Museum
  • Contemporary Arts Center

Související články

Reference

  1. Podle: Sčítání obyvatel v New Orleans z roku 2007, údaje zveřejněny v r. 2009
  2. http://www.usatoday.com/news/nation/2005-09-18-new-orleans-rebuilding_x.htm
  3. Katrina: Dva roky poté

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
New Orleans
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
New Orleans