Nový Světlov
Z Multimediaexpo.cz
Nový Světlov, původně hrad přestavěný na zámek v tudorovském stylu, obec Bojkovice, okres Uherské Hradiště.
Hrady na pomezí Slovenska a Moravy byly ve středověku budovány zejména proto, aby bránily pustošivým nájezdům loupeživých hord z Uher. Název Světlov má patrně původ i v tom, že v případě nebezpečí se z těchto hradů signalizoval ohněm stav ohrožení dále do vnitrozemí.
Původní hrad Světlov je dnes znám pod jménem Starý Světlov. V polovině 15. století patřilo světlovské panství Landštejnům, kteří okolo roku 1480 starý hrad Světlov opustili a v obci Bojkovice vybudovali hrad nový.
V 16. století hrad často střídal majitele. Významnou přestavbou prošel hrad v polovině 16. stol., kdy jej tehdejší majitelka Kateřina z Vlčnova dala rozšířit a opevnit. Letopočet dokončení přestavby 1555 se nachází dodnes nad vchodem do musea.
Další zásadní přestavbou z gotického slohu na renesanci prošel hrad za vlády rodu Tetaurů koncem 16. stol.
Z roku 1605, kdy byl hrad v držení Jana Jetřicha z Kunovic, se připomíná tragická událost. Hrad byl obležen Bočkajovci, uherskými povstalci. Na 400 obyvatel Bojkovic se před útočníky ukrylo na hradě. Hejtman hradu je však vydal obléhatelům a na místě, kde dnes stojí barokní sousoší, byli všichni popraveni. Útočníci hrad nedobyli, ale okolní obce vypálili a obyvatelstvo povraždili.
V roce 1803 se stala majitelkou panství Žofie Haugvicová z Biskupic. Tato velmi vzdělaná dáma učinila z hradu kulturní centrum tehdejší doby. Na hradě byla prováděna díla W. A. Mozarta a L. v. Beethovena. Josef Mánes vyučoval její dceru Jindřišku malířství. Jindřiška se provdala za průmyslníka Larische-Mönicha, který hrad nechal přestavět na zámek v tudorovském stylu. Přestavbu hradu provedl vídeňský architekt Eduard Kuscher a úpravu zámecké zahrady italský architekt Vitalino Fumugalli. Konečná podoba připomíná zámek arciknížete Maximiliána I. Habsburského poblíž Terstu, takže se mu někdy také říká "slovácké Miramare".
V roce 1946 patřil zámek rodině Rolných. Její potomci hrad na počátku devadesátých let zrestituovali a rekonstruovali na hotel. Podnikání však nebylo úspěšné a firma Rolný Nový Světlov skončila v konkurzu. Dnes je v zámku umístěno Muzeum Bojkovska. Areál spravuje správce konkursní podstaty a je na prodej.
Literatura
- Slabiňák, Oldřich: Nový Světlov a Bojkovsko - Stručný příspěvek k monografii Bojkovska a průvodce muzejní expozicí, Bojkovice, Školská a kulturní komise MěNV a muzeum, 1966.
Externí odkazy
- http://hrady.dejiny.cz/novy_svetlov/index.htm Dějiny a obrazová dokumentace
- http://www.pamatky-jvm.cz/Pamatky/zamky.php?nazev=novy-svetlov Hradní stránky
- http://www.hradiste.cz/IC/MAIN1.PHP3?AA=1&BB=11&CC=5610&DD=REGION Současný stav
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |