OS/2 sbírá sílu k dalšímu úderu
Z Multimediaexpo.cz
Operační platforma OS/2 má za sebou více než 12 let bouřlivého vývoje, který byl poznamenán několika zlomy. Současný dramatický děj kolem OS/2 představuje právě další takový zlom. V polovině roku 1999 se na trhu objevil velmi působivý systém OS/2 Warp Server for E-business (OS/2 Aurora verze 4.5) určený pro podnikovou sféru, který dnes v několika parametrech jasně překonává konkurenční systém Windows 2000 Server.
Na konci stejného roku však ztroskotala velmi dlouhá jednání mezi IBM a kanadskou firmou Stardock, která se chtěla podílet na vytvoření nové uživatelské (klientské) verze OS/2 Warp 4.0. Stardock následně vydal tiskové prohlášení, že "systém OS/2 je mrtev, protože IBM nemá zájem pokračovat ve vývoji klasické uživatelské verze". Toho se okamžitě chytil zahraniční tisk a nafoukl to do obrovských rozměrů. Dokonce se tomu věnovala i věhlasná televizní stanice CNN. Pravda však byla poněkud jiná.
Během velice úspěšného roku 1999 vydělala platforma OS/2 mateřské firmě přes 92 miliónů USD. Proto IBM už na počátku února 2000 ohlásila novou softwarovou strategii - podporovat a vylepšovat operační systém OS/2 po dobu minimálně dalších sedmi let ! Tato nová pozoruhodná strategie získala výrazně ostřejší rysy 11. dubna 2000, když bylo na internetu uveřejněno mnoho nových informací. Z nich je jasné, že na konci listopadu 2000 (před tradiční vánoční nákupní horečkou) bude prakticky uvedena silně vylepšená klientská verze OS/2 a dojde také k dalšímu vylepšení OS/2 Warp Server for E-business, takže se máme na co těšit. Vylepšovaní obou verzí systému bude probíhat (stejně jako dosud) v rámci softwarového firemního programu - IBM Software Choice. Do začátku zimy však zbývá ještě mnoho času. Proto se nyní podíváme na systém OS/2 Warp Server for E-business (OS/2 Aurora).
Na samém počátku stojí výběr vhodného počítače (serveru), který nebude mít žádné problémy s kompatibilitou. V každém případě je nutné se vyhnout oblíbenému diskovému nástroji Partition Magic, který je naprosto nekompatibilní s recenzovaným systémem !
OS/2 Aurora se dodává na celkem 6 CD s tenkou příručkou Quick Beginnings (110 stran). Rychlost celého systému je výborná. Pokud máte pevné nervy, můžete celou instalaci provést na počítači s ubohými 16 MB RAM paměti. Systém však vyžaduje - Pentium / 120 MHz, 32 MB RAM paměti, grafickou kartu s 1 MB VRAM, asi 200 MB volného prostoru na disku, síťovou kartu a myš. Osobně doporučuji - 1 procesor Pentium II / 300 MHz, 80 MB RAM paměti a více (podle počtu připojených uživatelů k serveru), slušnou grafickou kartu s 2 MB VRAM, asi 900 MB volného prostoru na disku, dobrou síťovou kartu, rychlý modem a myš. Minimální instalace zabere asi 119 MB volného prostoru. Kompletní celá instalace zabere asi 435 MB volného prostoru.
Před vlastní instalací musíme nejdříve vložit do serveru CD číslo 2 s výmluvným názvem OS/2 BOOT CD-ROM, který na moderním počítači umí automaticky spustit instalační proces. Po textové výzvě vložíme do mechaniky CD číslo 1 s prostým názvem SERVER PACK. Instalační program, který je značně flexibilní, nabízí obrovský počet ovladačů pro CD-ROM mechaniky, zvukové karty a tiskárny. Podpora grafických karet je sice trochu slabší (díky zjevné lenosti výrobců hardwaru), ale moje dvě grafické karty Matrox Millenium G200 / AGP a ATI 3D Charger Rage IIc / AGP fungují bez nejmenších problémů. Navíc si může každý z internetu stáhnout univerzální servisní program SciTech Display Doctor 7.0 for OS/2, který zdarma nabízí kvalitní ovladače pro téměř všechny současné grafické karty. Silná podpora uznávaného standardu OpenGL 1.0 je naprostou samozřejmostí.
Výborná podpora notebooků byla doplněna o hladkou detekci přenosných médií (interní Iomega Zip/Jaz, SuperDisk LS-120). Plná připravenost pro rok 2000 a podpora jednotky EURO patří mezi důležité maličkosti. Masivní podpora národních jazyků a fontů je opět vylepšena. Vedle univerzálních Unicode fontů si můžete nainstalovat speciální fonty Japonské, Čínské, Korejské, Arabské, Řecké a Thajské. Uživatelé starších aplikací a her ocení pokračující plnou podporu Windows 3.x a textového subsystému DOS (ve Windows 2000 byl MS-DOS zcela zrušen).
Pokud máte (či chcete mít) špičkový symetrický víceprocesorový počítač (SMP), OS/2 Aurora je tu přímo pro vás. Automaticky rozeznává jednoprocesorové i víceprocesorové systémy a nabízí unikátní konfigurovatelnost - dokáže najednou používat až 64 procesorů (!!) Intel či AMD (uživatelé Windows 2000 mají smůlu).
Grafické prostředí nového serverového systému nedoznalo (vůči běžnému uživatelskému OS/2 Merlin 4.0) žádných výrazných novinek, což řada správců sítě asi přivítá. Výrazně se však zvýšila integrace velmi oblíbeného a uznávaného jazyka Java, takže každý může ihned využívat kompletní prostředí Java verze 1.1.7a. OS/2 Aurora dokáže na výkonném hardwaru najednou hladce obsloužit více než 3 000 aktivních uživatelů (celkový limit je 16 000 uživatelů pro jednu doménu). Každá větší aplikace přitom může využívat až 4 GB RAM paměti. Aurora je základní platformou pro otevřený projekt ODIN, který umožňuje v OS/2 používat několik zajímavých aplikací pro Windows 9x/NT4 !
Velmi důležitou součástí systému se stal kvalitní anglický internetový prohlížeč Netscape Communicator verze 4.04, který pochází z února 1999. Pokud preferujete češtinu nebo jiný jazyk, podívejte se na doprovodný CD disk - Client Connect Pak CD-ROM Two. Zde se v adresáři \OS2\NS nachází celkem 18 (!) jazykových verzí tohoto WWW prohlížeče:
- Brazilská Portugalština, Dánština, Holandština, Angličtina, Španělština, Finština, Francouzština, Němčina, Maďarština, Italština, Japonština, Norština, Polština, Ruština, Jednoduchá Čínština, Tradiční Čínština, Švédština a hlavně Čeština.
V současnosti však můžete v systému OS/2 Aurora používat kompletní špičkový jazyk Java verze 1.1.8 a naprosto špičkový český WWW prohlížeč Netscape Communicator verze 4.61 (viz CHIP 05/2000, str. 156-157). Sílu Javy názorně demonstruje nový systémový nástroj Logical Volume Manager (LVM), který výborně nahrazuje zastaralý FDISK. Jedná se o čistou Java aplikaci, která disponuje velkým arzenálem funkcí a výrazně usnadňuje správu všech logických disků. Přitom úzce spolupracuje s největší novinkou Aurory - s nových úžasným souborovým systémem Journaled File System (JFS).
Po svém startu Aurora plně podporuje souborové systémy FAT16, HPFS, HPFS386, ISO 9660 (CD-ROM), NFS (Network File System - umožňuje sdílení informací se systémy AIX a UNIX) a JFS. Pomocí rozšíření od dalších dodavatelů je k dispozici podpora pro Ext2 (Linux), UDF (DVD-ROM), FAT32 (Windows 9x) a NTFS (Windows NT4).
HPFS386 (řídící soubor HPFS386.IFS) je serverový souborový systém, který je na trhu velmi dlouhou dobu a zřetelně rozšiřuje možnosti standardního HPFS. Přitom ho lze použít i na běžných stanicích s OS/2 bez jakékoliv podpory sítě. Pokud ovšem potřebujete vytvářet soubory větší než 2 GB nebo mít logický disk o velikosti 75 GB, narazíte bohužel na limitní hodnoty HPFS386. Jeho výhody jsou přesto velmi výrazné:
- HPFS386 vždy nabízel jednu důležitou funkci, která bolestně chybí ve Windows NT 4.0 Serveru. Možná už tušíte, že mám na mysli možnost definovat diskové limity – omezit diskový prostor pro jednotlivé uživatele.
- Umožňuje použít pro diskovou cache více než 2 048 KB RAM, které poskytuje standardní HPFS.
- Je plně 32-bitový a nabízí tedy lepší výkon.
- Na jednotlivé diskové oddíly lze individuálně nastavit zpožděný zápis a další HPFS parametry jako DISKIDLE a BUFFERIDLE.
Aurora však přichází s revolučním souborovým systémem JFS. Díky technologii zapisování diskových transakcí do speciální tabulky se Aurora s JFS dokáže extrémně rychle zotavit (do 3 minut) a plně opravit souborový systém po svém sporadickém pádu. JFS je silně optimalizován pro víceprocesorové systémy (od 2 do 64 procesorů) a nabízí lepší možnosti zabezpečení. Maximální velikost logického disku byla zvětšena z 64 GB (HPFS, HPFS386) na skvělé 2 TB (2048 GB). Maximální velikost jednoho souboru byla rovněž zvětšena z 2 GB na 2 048 GB. Snadno můžete v JFS změnit velikost alokačních bloků (512 až 4096 bytů). V rámci JFS můžete snadno vytvářet a používat logické disky podle RAID 0. To znamená, že můžete mít třeba jeden velký logický disk K:, který bude vytvořen z 5 menších logických oddílů umístěných na 3 různých pevných discích !! JFS umožňuje libovolné nastavování písmen disků (po normální trojici logických disků C:, D:, E: si můžete například definovat dva nové disky označené K: a X:). Navíc JFS umožňuje nejen dynamické zvětšování velikosti oddílu bez nutnosti přeformátování (stejně jako Partition Magic), ale ještě i bez nutnosti nového startu systému nebo jiného zastavení provozu upravovaného diskového oddílu !! Zatímco tedy na logický disk normálně přistupují běžní uživatelé, administrátor může změnit jeho velikost. Mám empiricky ověřeno, že JFS je masivně rezistentní vůči mnoha druhám počítačových virů !
Je ovšem nutné přijmout skutečnost, že JFS není bootovatelným souborovým systémem. Samotný systém stále musíme mít nainstalován na HPFS nebo HPFS386. Rád bych také zdůraznil, že OS/2 Aurora se k uživatelům chová jinak než Windows 2000. Aurora je ohleduplná ke konkurenčním operačním systémům, oddaně plní všechny příkazy a nikdy vám nebude vnucovat systém JFS (nebo jiný softwarový nástroj).
Výkonným jádrem všech síťových služeb je protokol TCP/IP ve verzi 4.21, který obsahuje všechny komponenty minulé verze, podporuje až 64000 současných připojení (sockets) a nabízí tři nové interní příkazy (timed, nfsd, tcpformt). Všechno je upraveno pro kvalitnější multithreading, rychlejší přenos velkých souborů a samozřejmě lepší využití na víceprocesorových strojích. Všechny možnosti TCP/IP jsou popsány v rozsáhlé nápovědě.
V doméně OS/2 Aurora lze pomocí grafického prostředí snadno spravovat i všechny servery běžící pod Windows NT 4.0 Server. V této situaci nám navíc výrazně pomohou dvě další technologie:
- DDNS (Dynamic Domain Name Server) pro stanice Windows 9x/NT4. Dříve bylo DDNS dostupné jen pro stanice OS/2 Warp a AIX.
- DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) pro stanice Windows 9x/NT4
Nedílnou součástí systému je vynikající internetový server Lotus Domino Go Webserver verze 4.6.2.6 for OS/2, který nabízí téměř všechny myslitelné WWW technologie (Java Servlets, JSP - JavaServer Pages, JavaBeans, CORBA, 128-bitové šifrování a další). Komplexní software Netfinity verze 5.2 (Netfinity Manager a Client Services) umožňuje efektivní spravování vaší sítě včetně všech stanic a serverů od jednoho stolu (zahrnuje i vzdálené ovládání jednotlivých stanic).
Pochopitelně nemůže chybět vynikající zálohovací program OS/2 Warp Server Backup/Restore verze 6.01, jenž disponuje rozsáhlou nápovědou a umí používat všechna dostupná zálohovací zařízení. Navíc je plně kompatibilní se špičkovou zálohovací multiplatformní klient/server aplikací IBM ADSTAR Distributed Storage Manager.
Z celého textu jasně vyplývá, že operační systém OS/2 Warp Server for E-business je nebezpečným soupeřem pro celou platformu Windows 2000. OS/2 Aurora má před sebou určitě velmi dobrou budoucnost. Jde nepochybně o jeden z nejlepších produktů, které jsem měl vůbec možnost poznat. Jednoznačně doporučuji všem firemním uživatelům.
Minimální požadavky: 1 procesor Pentium / 120 MHz, 32 MB RAM, grafika 1 MB VRAM, 200 MB na disku, CD-ROM, síťová karta, myš
Výrobce: IBM
Poskytl: AXON, Praha (http://www.axon.cz)
Cena: 62 830 Kč bez DPH (rok 2000)