Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Opus Dei

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 13. 7. 2013, 07:23; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Opus Dei (česky Boží dílo či zkráceně Dílo, plným názvem Prelatura Svatého kříže a Opus Dei) je osobní prelaturou katolické církve. Jejím posláním je šířit poselství o tom, že všichni, i laici, jsou povoláni ke svatosti, a poskytovat jim k tomu nezbytnou pomoc spočívající ve formaci a duchovním vedení. Opus Dei bylo založeno sv. Josemaríem Escrivou ve Španělsku 2. října 1928 a v současné době má asi 85 000 členů a působí v 61 zemích světa.

Obsah

Historie hnutí

Opus Dei získalo diecézní schválení od madridského biskupa roku 1941. O šest let později (roku 1947) bylo schváleno Svatým stolcem. Svou definitivní právní podobu získalo Opus Dei v roce 1982, kdy jej papež Jan Pavel II. ustanovil jako osobní prelaturu. Není tedy řádem ani hnutím, ale součástí hierarchické struktury církve. Od doby svého vzniku až do dnešních dní se činnost prelatury rozšířila do celého světa (působí v 61 zemích) a dnes má Opus Dei něco kolem 85 tisíc členů. Sídlo prelatury se nachází v Římě a v jejím čele stojí prelát, jímž je dnes mons. Javier Echevarría.

Poslání

Opus Dei založil Sv. Josemaría Escríva, který svou obětavou evangelizační činností propagoval již od počátku svého pastoračního působení myšlenku všeobecného povolání ke svatosti. To znamená, že pokřtěný člověk jako Boží dítě je schopen svým každodenním příkladným životem, spočívajícím v dodržování evangelia a posvěcováním práce, následovat Ježíše Krista v jeho radostech i utrpení. Každý tedy může křesťanské ctnosti rozvíjet v nejrůznějších okolnostech všedního života uprostřed světa. Proto prelatura poskytuje duchovní formaci a pastorační péči všem svým členům, i mnoha ostatním. Nedílnou součástí formace v duchu Opus Dei je vydávání osobního svědectví o křesťanské lásce a potřebě následování Krista, čímž každý vykonává svůj apoštolát uprostřed světa.

Struktura a aktivity

Osobní prelatura Opus Dei představuje součást katolické církve, v jejímž čele stojí prelát. Sdružuje laiky a kněze, přičemž povolání laiků všech typů a kněží pro prelaturu je naprosto rovnocenné. Pokud tedy povaha konkrétní záležitosti nestanovuje organizační odpovědnost někoho konkrétního, jsou si v ní všichni členové Opus Dei rovni. Kněz je v pojetí Díla člověk, který je povolán duchovně sloužit ostatním členům sdružení. Členové i po vstupu Opus Dei zůstávají (krom vnitřních záležitostí prelatury) součástí místních církví, ke kterým náleží.

Organizační členění Opus Dei

Supernumeráři – jde o laiky žijící běžný rodinný a kariérní život, tvoří asi 70 % členů Numeráři – jsou svobodní, v celibátu žijící členové, kteří byli povoláni ke službě prelatuře. Žijí v centrech Opus Dei a představují asi 20 % členů. Ženská a mužská větev jsou striktně odděleny. Numerální asistentky – jsou ženy, které se starají o provoz a udržování domácího prostředí v centrech Opus Dei, což je jejich jediná profese. Přidružení – od numerářů se liší tím, že je profesní či rodinné závazky nutí žít mimo centra Opus Dei, jsou též svobodní a žijí v celibátu. Kněží prelatury – představují asi 2 % členů. Drtivou většinu z nich představují numeráři, kteří se na výzvu preláta stali kněžími (drtivou většinu kněží si tedy Dílo vychovalo samo). S prelaturou je spojena Kněžská společnost Svatého Kříže, která sdružuje kněze spojené s Opus Dei. Mimo členy Opus Dei, kteří jsou pochopitelně všichni katolíci, existují ještě spolupracovníci Opus Dei, toto postavení lze zastávat bez ohledu na vyznání.

Opus Dei ve světě

Soubor:IESEbusinessschoolopusdeicorporatework.jpg
Instituto de Estudios Superiores de la Empresa Navarrské univerzity se řadí mezi nejlepší vysoké obchodní školy na světě[1]

Opus Dei zakládá svoje centra po celém světě. Mimo samotná centra je zde mnoho dalších činností, které jeho členové zakládají, z organizačního hlediska však obvykle nikoliv jako součást vlastní prelatury a s pomocí řady nečlenů, takže je někdy sporné, zda dotyčnou instituci nebo iniciativu označit za součást Díla. Obvykle se tak označují instituce a iniciativy založené členy Opus Dei a vykazující významný podíl členů Díla na klíčových pozicích a zejména pak instituce, které mají své spojení s Opus Dei kodifikovány ve svých vnitřních pravidlech. Takovýchto iniciativ v současné době existuje přes 600. Nejznámější institucí spojenou s Opus Dei je světově uznávaná Navarrská univerzita.

Zásady

Opus Dei je považováno za baštu tradicionalismu a tzv. integrismu v katolické církvi. Odmítá to, co považuje za přehnaně liberální dezinterpretaci druhého vatikánského koncilu a velice důrazně prosazuje zásady správného křesťanského života. Velký důraz je kladen na askezi (dodržování půstů, mortifikace), mariánskou úctu a pravidelné a časté modlitby. Kněží Díla jsou povinni oblékat se jako kněží.[2]

Mortifikace

Podle vyjádření oficiálních představitelů Opus Dei jsou v rámci Opus Dei rozšířeny mírné metody sebetrýznění, tzv. umrtvování těla (mortifikace). Někteří členové Opus Dei používají cilicium – kovový řetěz s ostrými hranami, kterým si „způsobují nepohodlí“, což jim má pomoci přemáhat sobectví a posílit lásku k Bohu a bližním.[3] Cilicium se obvykle připíná kolem stehna a ten, kdo jej používá, může tahem rukou regulovat bolest, případně jej zapnout za jiný článek.

Kritika

Podle katolického novináře Messoriho a jeho knihy Případ Opus Dei lze kritiky a nepřátele Opus Dei rozdělit do dvou skupin. Tou první jsou mimokatolické skupiny, z nichž nejvýznamnější jsou součástí tzv. „protisektářského hnutí“, přičemž ovšem Messori zdůrazňuje, že jako sektářství tyto skupiny vnímají jakýkoliv intenzívněji žitý náboženský život a ve skutečnosti nejsou protisektářské, ale protináboženské a protikatolické. Podrobným rozborem vyvozuje, že snaha označit Dílo za sektářské a destruktivní nemá reálný základ. Zároveň také odmítá i další části kritiky Díla, které operují s tzv. „Černou legendou“, kterou řadí mezi ničím nepodložené konspirační teorie vzniklé jednak nepochopením, jednak úmyslnou lživou propagandou.[4] Druhou skupinu kritiků Messori charakterizuje jako vnitrocírkevní opozici proti hnutí, která podle něj vychází z liberálních a marxistických proudů katolicismu. Messori zdůrazňuje, že tyto skupiny vnímají Dílo jako výspu a oporu tradicionalistických a integristických hnutí a jako takové je napadají, přičemž ale následně podrobně rozebírá spiritualitu a ideologické základy Díla a postuluje závěr, že Dílo má z pohledu katolické církve nauku i zásady naprosto v pořádku, což naopak u řady těchto kritiků není ani zdaleka jisté[5] Zde nutno vzít v potaz, že Messori sám je vnímán jako představitel silně konzervativních a tradicionalistických proudů katolicismu a liberální a marxismem poznamenané proudy katolicismu považuje za už v podstatě nekatolické“.[6] Z hlediska oficiálních církevních struktur je Dílo vnímáno převážně pozitivně a těší se podpoře všech papežůPiem XII. počínaje a současným Benediktem XVI. konče.

Jednotlivé body kritiky

  • Přehnaný důraz na sebetrýznění – stránky nepřátelské prelatuře udávají jiné informace o formách sebetrýznění, které jsou v rozporu s prohlášeními představitelů prelatury, a dokládají je údajnými vnitřními směrnicemi, jejichž pravost nelze ověřit. Numerarii a asociovaní členové mají podle instrukcí údajné interní směrnice „De spiritu et de piis servandis consuetudinibus“ (č.125) cilicium používat všechny dny kromě nedělí a svátků nejméně dvě hodiny. Jednou týdně se mají bičovat pětiocasým karabáčem.[7]
  • Seznam zakázaných knih – podle bývalých členů mají členové Opus Dei zakázáno číst knihy ze seznamu, který prelatura sestavila. Pokud je potřebují ke studijním účelům, potřebují souhlas nadřízeného. (U jednotlivých knih se liší, u nejtěžší 6. kategorie, kam patří i autor Milan Kundera, je nutný souhlas preláta.)[8] Dle vyjádření Opus Dei žádný oficiální seznam zakázaných knih neexistuje.
  • „Černá legenda“ – je podle Messoriho označení pro soubor konspiračních teorií, podle nichž je Opus Dei tajnou organizací podporující fašismus a pravicový extremismus a sloužící katolické církvi jako špionážní služba a mocenský nástroj výrazně ovlivňující politiku na státní a celosvětové úrovni. Opus Dei to popírá a uznávaní autoři, kteří blíže zkoumali Dílo, dopěli k názoru, že tyto legendy většinou nemají reálný základ. Vittorio Messori i John Allen ve svých knihách dokládají, že Dílo má své stoupence jak na pravici, tak na levici a že proklamované sepětí Díla jako celku s frankistickým režimem neexistovalo, neboť členové Opus Dei sice byli (sami za sebe) zastoupeni ve vládách pozdní fáze Francova režimu jakožto ekonomičtí experti (např. ministr obchodu Alberto Ullastres, ministr financí Mariano Navarro Rubio, ministr průmyslu Gregorio López Bravo a ministr bez portfeje Laureano López Rodó), ale ve stejné době jiní stáli v opozici proti němu (např. Rafael Calvo Serer a Antonio Fontán). Messori i Allen tvrdí, že hnutí má závazná pravidla týkající se pouze duchovního života, askeze a života hnutí a de facto nemá možnost a ani nesmí vytvářet jakoukoliv systematickou politiku a politická sdružení. Dále Messori dodává, že poslední období Francova režimu už bylo značně volnější a členství ve vládě v této době už není nijak závadné.[9]
  • Zatajování základních informací – dlouhodobá snaha Opus Dei držet v tajnosti informace o vnitřním chodu prelatury vede ke spekulacím ohledně financování, majetkových poměrů nebo více či méně viditelného vměšování samotné prelatury do věcí veřejných. Žádosti o větší transparentnost a sebereflexi zatím zůstaly nevyslyšeny.
  • Techniky náboru – Opus Dei dlouhodobě čelí kritice za příliš agresivní techniky náboru nových členů (např. bombardování láskou) a chladnou vypočítavost (instruování k navazovaní přátelství, podávání písemných reportů o potenciálních členech).

Významné práce o Opus Dei

Významné práce o Opus Dei dostupné v češtině:

  • mnoho času věnoval Opus Dei prominentní italský katolický novinář Vittorio Messori, který o něm napsal řadu článků a knihu Případ Opus Dei (orig. Opus dei, un'indagine, 1994, česky vyšlo v roce 1998). V knize Messori píše, že její tvorbě věnoval rok studia jednak Díla samého, jednak literatuře o něm a netají se velmi příznivým dojmem, kterým na něj zapůsobilo.
  • další významnou knihou o Opus Dei je Opus Dei (orig.: Opus Dei: An Objective Look Behind the Myths and Reality of the Most Controversial Force in the Catholic Church, 2005) Johna Allena.
  • řada textů sv. Josemaríi Escrivá, zakladatele Opus Dei
  • v češtině je k dispozici i kniha Noama Friedlandera Co je Opus Dei (orig. What is Opus Dei, 2005), která reprezentuje literaturu nepřátelskou prelatuře

Opus Dei v médiích

Zájem veřejnosti o Opus Dei vyvolala kniha a film Šifra mistra Leonarda, v níž představitelé Opus Dei vystupují jako záporné postavy.

Reference

  1. http://mba.eiu.com/index.asp?layout=2007rankings Žebříček škol poskytujících vysokoškolské vzdělání v oblasti obchodu pro rok 2007 podle Economist Intelligence Unit vyhodnocuje IESE jako třetí nejlepší na světě
  2. Vittorio Messori: Případ Opus Dei, Cesta, Brno 1998 ISBN 80-85319-77-2
  3. Opus Dei and Corporal Mortification, rozhovor s Rev. Michaelem Barrettem
  4. Vittorio Messori: Případ Opus Dei, Cesta, Brno 1998 ISBN 80-85319-77-2
  5. Vittorio Messori: Případ Opus Dei, Cesta, Brno 1998 ISBN 80-85319-77-2
  6. Tento názor vyjadřuje ve své knize při rozboru kritiky ze strany těchto proudu; Vittorio Messori: Případ Opus Dei, Cesta, Brno 1998 ISBN 80-85319-77-2
  7. De spiritu et de piis servandis consuetudinibus, Opus libros
  8. ODAN – Index of Forbidden Books
  9. Vittorio Messori: Případ Opus Dei, Cesta, Brno 1998 ISBN 80-85319-77-2, str. 201–236

Literatura

Externí odkazy