Optometrie

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 11. 1. 2010, 08:13; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Optometrie je nelékařská zdravotnická profese zaměřená na lidské oko a jeho vlastnosti. Hlavním zájmem optometristy je analýza schopnosti oka vidět ostře. Analyzují a vyhodnocují se zrakové vjemy, které oko zpracovává a pomocí zrakové dráhy je předává dál do mozku ke zpracování. Jako celá řada dalších profesí je i optometrie řízena v jednotlivých zemích jinak a studium i praxe se proto poněkud odlišují. Optometrie je řízena vládou prostřednictvím odpovídajících ministerstev a úzce spolupracuje s dalšími zdravotnickými organizacemi a specialisty. Optometrie patří mezi tři obory, které se zabývají péčí o zrak. Kromě optometrie je to oftalmologie (součást lékařské péče) a ortoptika (podobor oftalmologie věnující se strabismu).

Obsah

Obecně

Termín optometrie pochází s řečtiny. Jedná se o složení slov optos (oko, vidění) a metrie (měření). Samotné oko , jeho struktury a hlavně jeho funkce fascinovaly vědce již od pradávna. Pozoruhodné je přiřazení významu pro vidění v anglickém jazyce. Tam fráze „ I see“ znamená rozumět. Řada nemocí se ve své podstatě vždy nějak projeví zrakovými problémy. Jakékoli zrakové postižení může velmi ovlivnit psychiku člověka a v neposlední řadě se jedná také o problém ekonomický, kdy člověk trpící nějakou zrakovou vadou nemůže naplno vykonávat svou profesi. Zodpovědný přístup ke zrakovému aparátu společně se správnou korekcí optických vad oka přispívá k celkovému dobrému zdravotnímu stavu a tím pádem i k optimální kvalitě života. Lidský život je založen na interakci s okolním světem a zrakové vjemy tvoří jeho velkou část. Proto řada optometristů považuje své povolání za poslání které umožňuje lidem prožívat lepší život . Dalším speciálním podoborem optometrie, který nepraktikuje ani oftalmologie ani ortoptika je behaviorální optometrie. Jedná se o speciální ne-strabizující zrakovou terapii. Narozdíl od České Republiky mají optometristé například ve Spojených Státech daleko větší pravomoci, a v řadě amerických státech má optometrista oprávnění používat i léčebných metod a předepisovat různé kapky masti či injekce. Samozřejmostí je účast optometristy při premedikaci u laserových refrakčních zákroků.

Historie

Historie optometrie je přímo svázána s vývojem:

  • Lékařských a vědních oborů zabívajících se zrakovým aparátem (anatomie, mikrobiologie, neurologie, fyziologie, psychologie ...)
  • Optiky
  • Optických přístrojů
  • Zobrazovacích technik
  • Dalších oborů souvisejích s péčí o zrak

Poprvé použil termín optometrista Edmund Landolt v roce 1886. Do té doby se používalo označení optik. První vzdělávací střediska pro optometristy byla zakládána v USA v průběhu let 1850-1900. Postupně se do zaměření optometrie přidala ve čtyřicátých letech dvacátého století problematika kontaktních čoček.

Licence

Procesy vzdělávání a praxe optometristů jsou v řadě zemí regulovány vládou. Jako u většiny zdravotnických oborů se vyžaduje i u optometristů značná kvalifikovanost a stálý přehled o nových trendech a postupech. Optometrie je oficiálně uznána a vyučuje se:

  • Severní Amerika (US, Kanada)
  • Latinská Amerika a v některé Karibské země
  • Většina anglicky mluvících zemí (Spojené Království, Irsko, Austrálie, Jižní Afrika)
  • Evropa
  • Asie (Malaisie, Čína, Honk Kong, Filipíny, Thaisko, Thaiwan)
  • Blízký východ (Saudská Arábie, Írán, Israel)

Evropa

V Evropě nejsou doposud stanovena jednotná pravidla pro získání licence (registrace) optometrie. Například v Německu se problematikou optometrie zabývají zejména oftalmologové a profesionálně trénovaní a certifikovaní optici. Ve Francii není žádná regulace optometrie a optometristé jsou často školení tak, že navštěvují ordinace soukromých oftalmologů. Po vzniku Evropské unie vznikla organizace zaštiťující evropské školy a školy s výukou optometrie (AESCO Association of European Schools and Colleges of Optometry), která se snaží optometrii v EU sjednotit a hlavním cílem je stanovit evropskou zkoušku z optometrie (evropský diplom optometrie), uznávaný celou EU.

Česká republika

V České Republice je optometrie vedena jako nelékařský zdravotnický obor. Optometrii lze v ČR studovat na lékařské fakultě Masarykovy univerzity, kde se jedná o tříleté bakalářské respektive magisterské studium s možností navazujícího doktorandského studia. Tento obor také poskytuje ve svých osnovách Univerzita Palackého v Olomouci, kde se vyučuje na lékařské a přírodovědecké fakultě a v Kladně na fakultě biomedicínského inženýrství,která je součástí ČVUT.

Související články