Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Visual kei
Z Multimediaexpo.cz
Visual kei (ヴィジュアル系 [vižuaru kei], nebo též visual style či visual system, zkráceně pak VK) je hnutí mezi japonskými hudebníky, které je charakteristické především pro excentrický vzhled hudebníků i jejich příznivců.
Jinými slovy: spousta líčidel a make-upu, extravagantní účesy, vyzývavé kostýmy a občas, ne vždy, i prvky transvestismu, pro který se zde používá speciálního názvu androgynous aesthetics jež lze překládat jako "estetika oboupohlavnosti".
Tento prvek VK je naprosto typický např. pro Manu, jež byl členem skupiny Malice Mizer, kde jej bylo zcela běžně, možné vidět v šatičkách lolitky.
Dále pak třeba Kaya, člen dua Schwarz Stein. Nebo Hizaki ze skupiny Versailles -Philharmonic Quintet-. A spousta dalších samozřejmě.
Někteří nepovažují visual kei za hudební žánr nebo jej pouze řadí jako sub-žánr J-rocku přičemž, ale uznávají osobitý zvuk VK, jež přirovnávají ke glam rocku, punku a metalu. Další zase uznávají unikátnost VK kvůli specifickému stylu oblékání, líčení, účesům a dalším nejrůznějším doplňkům.
A prohlašují, že subkultura má stejnou váhu jako zvuk samotný a tudíž je VK hodno označení hudební žánr.
Obsah |
Historie
Visual kei se objevil zhruba v polovině 80.let 20.století a za jeho průkopníky jsou označovány skupiny jako X Japan, D'erlanger, Buck-Tick či Color. Název Visual kei pak vychází ze sloganu Psychedelic violence crime of visual shock jež měla na svém albu Blue Blood skupina X Japan.
V roce 1986 pak Dynamite Tommy, zpěvák skupiny Color, založil nezávislé hudební vydavatelství s názvem Free-Will, které se tak stalo hlavním rozšiřovatelem visual kei hudby do ostatních zemí mimo Japonsko.
V roce 1992 se X Japan pokusili proniknout i na evropský a americký hudební trh, ale skutečnou popularitu, začali ve světě visual kei skupiny slavit až za dalších 8 let. V polovině 90.let se začal visual kei v Japonsku obrovsky rozmáhat a prodejnost alb skupin hrajících tento žánr dosahovala rekordních počtů. Nejproslulejší skupiny z toho období, které stojí za zmínku, jsou X Japan, Glay a Luna Sea. Mezi další, které slavily ohlas, ačkoli z komerčního hlediska už na tom tak dobře nebyly, jsou např. Kuroyume, Malice Mizer či Penicillin. S nástupem roku 1999 popularita visual kei začala opadat. X Japan se rozpadli a v roce 2000 se rozhodla svou činnost ukončit i Luna Sea.
V roce 2007 VK žánr znovu obživl, když Luna Sea odehrála jednorázový koncert a opět fungující X Japan vydali nový singl a vyrazili na světovou tour. Díky těmto událost začali visual kei skupiny opět slavit úspěch mezi posluchači a některá media začala nově vzniklé skupiny označovat jako neo-visual kei ačkoli se ony samy stále označovali jako staré dobré VK. Mezi nově vzniklé visual kei skupiny patří např. Versailles -Philharmonic Quintet-, Nightmare nebo The Gazette.
Popularita
Visual kei byl populární, jak mezi nezávislými undergroundovými projekty tak i mezi slavnými hudebníky hlavního proudu. Ze západních stylů ho pak ovlivnili věci jako glam rock, gothic rock a kyberpunk. Nicméně každá visual kei skupina si hraje podle svého a inspiruje se zcela jinde, proto může mít jedna blíže punku či heavy metalu zatímco jiná bude hrát hudbu podobnou elektronice nebo klidně i popu. Mezi japonské časopisy zaměřené na visual kei tématiku patří např. Arena 37 °C, Cure, Fool's Mate nebo Shoxx.
Subžánry
- Angura kei
- Elegothic kei (též Elegant gothic kei)
- Eroguro kei
- Iryō kei
- Koteosa kei
- Kotevi kei (též Kote kei)
- Kurafu kei
- Kurofuku kei
- Lolita-visual kei (též Lolivi kei)
- Nagoya kei
- Nomuro kei
- Oshare kei
- Softvi kei (též Soft-visual kei)
- Toroteru kei
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |