Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Vladimir Alexejevič Solovjov

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 1. 7. 2013, 11:09; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Vladimír Alexejevič Solovjov, rusky Соловьёв, Владимир Алексеевич (* 11. listopadu 1946 v Moskvě), sovětský kosmonaut ruské národnosti z Sojuzů a orbitálních stanic, pozdější ředitel Střediska letů

Obsah

Život

Mládí a výcvik

Odmalička měl rád vše kolem techniky. Po základní a střední škole se dostal na vysokou technickou školu a po zdárném zakončení zamířil do Koroljovovy konstrukční kanceláře. Spolupracoval na přípravě řady kosmických letů, v řídícím středisku letů působil jako odborník pro raketové motory. Poté roku 1978 podepsal žádost o přijetí do týmu kosmonautů, podrobil se výcviku, několikrát byl dvojníkem posádek jednotlivých misí.

Lety do vesmíru

Poprvé se dostal do vesmíru v únoru 1984 na palubě lodi Sojuz T-10. Trojici kosmonautů ve složení Leonid Kizim, Oleg Aťkov a palubní inženýr Vladimír Solovjev odstartovala s kosmodromu Bajkonur a stala se 3. základní posádkou orbitální stanice Saljut 7. Strávili zde 236 dní, během pobytu přijali celou řadu nákladních lodí Progress i Sojuzů s posádkou, absolvovali řadu i rekordně dlouhých výstupů do volného prostoru, na Zem se vrátili s lodi Sojuz T-11. I druhý pobyt ve vesmíru byl dlouhodobý, tentokrát byl členem první stálé posádky na stanici Mir společně s Leonidem Kizimem. I zde přijali několik zásobovacích lodí typu Progress. Jejich mise byla ojedinělá tím, že od Miru odletěli k stanici Saljut 7 t.č.bez posádky na své lodi Sojuz T-15 a na Saljutu zůstali pracovat celý měsíc jako její poslední posádka před pozdějším zánikem. Odtud zas přeletěli i s řadou demontovaných přístrojů zpátky na Mir, odtud po dalším měsíci práce odletěli k Zemi. Přistáli s kabinou na padácích na území Kazašské SSR.

Strávil ve vesmíru 361 dní, je registrován jako 136 kosmonaut Země.

Po letech

V roce 1997 byl ředitelem Střediska pro řízení kosmických letů v Koroljevu blízko Moskvy. V roce 2005 vystupoval na veřejnosti jako viceprezident společnosti RKK Energia a ruský šéf vesmírné stanice ISS.

Literatura

  • CODR, Milan. O kosmických dnech a nocích. Praha : Práce, 1987.  

Externí odkazy