Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Ostrov lorda Howa

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 4. 6. 2020, 18:03; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Ostrov lorda Howa
Pohled na nejvyšší vrcholy ostrova lorda Howa
Flag of Lord Howe Island.png
Lokalizace Tichý oceán, Tasmanovo moře
úřední jazyky angličtina
počet obyvatel 350 (2005)
rozloha 14,6 km2
hustota zalidnění 24 obyvatel/km2 (2005)
autonomní společenství Nového Jižního Walesu
ostrovní oblast Austrálie
Ostrov lorda Howa[1], anglicky Lord Howe Island, je malý ostrov v jižním Pacifiku. Leží asi 700 km severovýchodně od Sydney. Tento ostrov je součástí státu Nový Jižní Wales. Rozkládá se na erozí rozhlodaném vulkánu a je to místo, které je od roku 1982 zapsáno do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví lidstva UNESCO. Ostrov má tvar půlměsíce o délce 12 km a šířce 3 km s lagunou o šířce 6 km. Žije zde 300 obyvatel. Nejvyšším bodem ostrova je Mount Gower (875 m) a po něm Mount Lidgbird (777 m).

Obsah

Historie

Palma Kentia

Ostrov byl objeven v roce 1778 lodí jménem Supply plující ze Sydney na ostrov Norfolk.Kapitán lodi Henry Lidgbird Ball dal své jméno Ballově pyramidě a ostrov lorda Howa pojmenoval po svém nejvyšším nadřízeném ve funkci prvního lorda admirality. Prvními osadníky byli až v roce 1833 tři bílí muži s maorskými ženami. Většina ze 300 obyvatel jsou ale potomky dvou mužů a tří žen kteří sem připluli z Gilbertových ostrovů (dnešní Kiribati) roku 1853. V polovině 19. století ostrov slouží jako zastávka velrybářských lodí z USA a Británie. S úpadkem velrybářského průmyslu ostrovany spasil turistický ruch, dnes hlavní zdroj příjmů, krom vývozu a pěstování semenáčků palem druhu Howea Forsterana.

Ostrovní klima

Na ostrově je subtropické klima s teplotami v zimě od 16 °C do 19 °C a v létě od 26 °C. Celoroční srážky činí 1650 mm. V zimním období zde více prší a fouká vítr.

Flóra a fauna

Strašilka Dryococelus australis
  • Na omezené ploše ostrova nalezneme úchvatnou exotickou vegetaci. V důsledku své izolace nám poskytuje řadu cenných informací o vývoji rostlinných druhů. Nezvykle vysoký je počet endemických rostlinných druhů, tedy takových, jež jsou rozšířeny jen na tomto ostrově. Patří k nim třeba takzvaná palma Kentia. Tato palma se zde pěstuje a vyváží následně do celého světa. Je zdrojem obživy místních obyvatel. Na ostrově roste celkem 241 druhů rostlin, z toho 105 druhů je endemických. Největší počet těchto vzácných druhů se nachází na náhorní plošině vrcholu Mount Gower, kde je klima s velkou vlhkostí vzduchu a nic z vnějšího světa nenarušilo dosud místní křehkou rovnováhu.
Endemický druh – chřástal Howeův
  • Největším nebezpečím pro ostrov je člověk. Roku 1918 se zde objevila první krysa, což mělo za následek vyhubení 9 z 15 jedinečných druhů ptáků. V současnosti se s tímto hlodavcem bojuje na všech frontách.
  • Z živočišné říše tu dominují ptáci. Žije zde 32 druhů ptáků, převážně tu hnízdí terejové, buřňáci či rybáci. Nejpozoruhodnější je však chřástal Howeův (Tricholimnas nebo také Gallirallus sylvestris), připomínající vzdáleně novozélandského kiviho. Je považován za nejohroženějšího ptáka na světě, nikde jinde se totiž nevyskytuje. Byl vytvořen záchranný program, a dnes již chřástal není na úplném okraji vyhubení. Za zmínku ještě stojí prehistorický druh strašilky (Dryococelus australis), žijící na Ballově pyramidě (Ball's Pyramid), osamoceném ostrůvku náležícím k ostrovu lorda Howa.
  • Pod hladinou se rozprostírá nejjižnější korálový útes na zemi s nádhernými slapy z měkkých korálů s četnými endemickými druhy ryb. Vzácným tvorem místních vod je ryba kněžík s výrazně baňatým čelem a tlustými pysky. Ve zdejších vodách se střetávají dva podmořské světy (tropický a arktický), vzniká tak jedinečné prostředí pro vodní tvory, kteří by se za normálních okolností nikdy nesetkali.

Doprava

Na ostrově se nachází pouze jedna silnice a velice málo aut. Nejčastěji se na ostrově cestuje na kole. Je zde několik půjčoven kol a jedna půjčovna aut s parkem 6 vozů. Není tu pouliční osvětlení. Jinak se tu hojně využívá lodní přeprava. Místní obyvatelé si zakoupili nákladní loď, která jim zajišťuje kontakt s vnějším světem. Zajímavostí je, že se na ostrově chodí převážně bosky.

Místopis

Ballova pyramida 23 km od ostrova
  • Pláže – Neds Beach, Middle Beach, Blinky Beach, Old Settlement Beach, North Bay, Old Gulch
  • Vyhlídka – Kims Lookout
  • Vrcholy:
    • Mount Eliza (147 m n.m.) – hnízdiště rybáků černohřbetých
    • Malabar Hill (209 m n.m.) – hnízdiště faetonů červenoocasých
    • Transit Hill (121 m n.m.)
    • Intermediate Hill (250 m n.m.) – poblíž přistávací dráha
    • Mount Lidgbird (777 m n.m.)
    • Mount Gower (875 m n.m.)
    • Ball's pyramid (548 m n.m.) – špičaté skalisko sopečného původu 20 km jihovýchodně od ostrova
  • Restaurace – Aunty Sues, Blue Peter, Bowling Club, Trader Nicks
  • Ubytovací zařízení – Beachcomber, Capella Lodge, Capella North, Leanda Lei Apartments, Milky Way Apartments, Ocean View Apartments, Pine Trees Lodge, Somerset Holiday, Accommodation
  • Tenisové kurty – Blue Lagoon

Reference

  1. Index českých exonym: Standardizované podoby, varianty. 1. vyd. Praha : Český úřad zeměměřický a katastrální, 2006. 125 s., mapy. (Geografické názvoslovné seznamy OSN - ČR.) ISBN 80-86918-04-1. S. 47, 119.  

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Ostrov lorda Howa
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Ostrov lorda Howa