Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

E-mail

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 13. 6. 2013, 00:34; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Elektronická pošta, zkráceně e-mail nebo email, je způsob odesílání a přijímání zpráv přes elektronické komunikační systémy. Termín e-mail platí jak pro internetový e-mailový systém založený na protokolu SMTP (Simple Mail Transfer Protocol), tak i pro intranetové systémy, které dovolují uživatelům uvnitř jedné společnosti nebo organizace posílat si vzájemně zprávy (tyto systémy často používají nestandardní protokoly, mívají ovšem bránu, která jim dovoluje posílat a přijímat e-maily z internetu).

Obsah

Historie emailu

Navzdory všeobecnému názoru, email je ve skutečnosti výrazně starší než internet. Pravdou je, že již existující emailové systémy byli jedním z rozhodujících nástrojů při vytváření celého internetu.

Email má svůj počátek v roce 1965 jako způsob komunikace mnoha uživatelů mainframového počítače se sdílením strojového času. Ačkoliv je přesná historie relativně nejasná, mezi prvními systémy s touto schopností byli Q32 od SDC a CTSS z MIT.

Email se dost rychle rozšířil a stal se síťovým emailem, což umožňovalo uživatelům posílání zpráv mezi různými počítači. Počáteční historie síťového emailu je také nejasná. Všeobecně se předpokládá, že první přenos elektronických textových zpráv mezi různými počítači proběhl někdy v roce 1966.

E-mail a internet

K širokému rozšíření e-mailu přispěl zejména internet. Při posílání pošty přes internet je zaručen spolehlivý přenos zprávy i v případě dočasného výpadku cílového serveru. K emailu je možné přikládat k textu zprávy i obrázky a jiné soubory. Populárni jsou i diskuzní skupiny zvané mailinglisty, ve kterých probíhá hromadná výměna e-mailů mezi všemi účastníky. Velkým problémem se naopak stává nevyžádaná obtěžující pošta zvaná spam, kvůli kterému je vhodné být opatrný při zveřejňování emailové adresy (týká se především různých služeb, inzerátů, formulářů, atd.) na internetu.

Je-li nutné adresu zveřejnit na internetu, doporučuje se nahradit symbol pro tzv. zavináč jiným, pro člověka pochopitelným znakem, nebo lépe sekvencí %40, jak se zavináč zobrazí v URL (obrana proti robotům získávajícími automaticky kontakty pro databáze adres pro rozesílání spamu). Roboti jsou však stále chytřejší. Pokud tedy uveřejňujete e-mailovou adresu v čistě českém prostředí, je lepší použít českou náhradu za zavináč např. (zavinac) než anglickou např. (at). Velice spolehlivý zápis, ale také těžko čitelný, je ten, kdy e-mailovou adresu uvedete jako jedno slovo, tedy například novakzavinacserverteckacz, ale to už se podobá spíše hádance.

Každý uživatel e-mailu musí mít svoji e-mailovou adresu, která identifikuje jeho elektronickou poštovní schránku. Ta je fyzicky umístěna na nějakém internetovém serveru, populární jsou zejména servery, které nabízejí e-mailovou schránku zdarma a s webovým rozhraním (třeba Centrum.cz [1], GMail [2], Seznam.cz [3]).

Podívejte se také na

Externí odkazy