Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Prince

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 10. 6. 2018, 10:55; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Prince (duben 2008)
Prince (duben 2008)
Prince (červenec 2011)

Prince Rogers Nelson (* 7. června 1958, Minneapolis, Minnesota, USA, † 21. dubna 2016, Chanhassen) byl americký zpěvák, multiinstrumentalista, textař, producent, podnikatel, sexsymbol a výrazná osobnost hudební scény.

Budoucí sexsymbol už v dětství velmi talentovaný

Tento multiinstrumentalista (vysoký pouhých 163 cm), textař, producent, podnikatel, sexsymbol a také rebel se snad nemohl narodit jinak než do geniální hudebnické rodiny - jeho otec John Nelson působil ve slavném triu soustředěném kolem jazzového zpěváka Prince Rogerse, dle něj také dostal, velmi symbolicky, křestní jméno, později si osvojil 'Prince' a zvolil si ho za svůj pseudonym.

Velmi záhy po narození sestry Tiky Eveney se rodiče rozvádějí, Prince má velmi problematické vztahy s otčímem a opakovaně utíká z domova. Nakonec naštěstí zůstává u otce, který mu kupuje první kytaru. Později dokonce opouští i jeho a začne žít s rodinou svého nejlepšího přítele ze sousedství Andreho Andersona.

Už od dětství se jeví jako talentované dítě, jehož nadání rozhodně nebylo mařeno, ba naopak. Učil se hrát na kde co, výsledkem bylo, že už v 7 letech hrál velmi dobře na klavír, a dokonce se říká, že ve 12 uměl na 20 hudebních nástrojů. Můžete věřit a nemusíte…

Ve 14 letech hraje ve skupině Grand Central (později Champagne, kterou tvořil Andre, princův bratranec Charles Smith a Prince), o dva roky později působí ve Flyte Tyme a v roce 1976 už pracuje sólově, díky Chrisu Moonovi podepíše smlouvu s Warner Music na tři řadovky, a výsledkem je v roce 1978 jeho první samostatná deska „For You“ (vše si nahrál, napsal a zprodukoval sám - to samé pak aplikoval na všechny své desky. Na bookletu pak můžete najít již tradiční větu: „Produced, Arranged, Composed and Per4med by Prince“). Deska pro něj nesplnila to, co od ní očekával a tak se vrhnul dál a se svou doprovodnou kapelou.

Zlomová deska nesla symbolický název PRINCE

Desku s názvem „Prince“ vydává o rok později. V jeho kariéře je to bezpochyby deska zlomová, obsahuje totiž první velký hit - „I wanna be your lover“. Písnička směřuje k Patrice Rushen (americká r’n’b diva, textařka, producentka, polyinstrumentalistka), do které se zbláznil, a doslova na ní loudí jednu noc (obdobný kousek u nás složil David Kraus o Zuzce Norisové). Od tud se také začíná datovat jeho posedlost sexu nabitými texty.

V roce 1981 soustřeďuje anonymně veškeré své aktivity do ’nově’ založené kapely Time, s níž vydává stejnojmennou desku. Samozřejmě jeho čáry máry nezůstanou bez povšimnutí a je jasné, že členové Time nejsou nikdo jiný než jeho doprovodná stará známá kapela a frontman (autor veškeré hudby, textů atd.) - Jamie Starr, je Prince.

O rok později se vrací ke jménu Prince a doprovodný soubor přejmenovává na The Revolution, navazuje spolupráci s ryze dívčí formací Vanity 6.

V roce 1982 vydává se svou doprovodnou kapelou (jak jinak) dvojalbum „1999“ s megahitem „Little red corvette“, s melodickým refrénem, text je opět… ref3:A body like yours (a body like yours)—Oughta be in jail (oughta be in jail)—’cuz it’s on the verge of bein’ obscene—(’cuz it’s on the verge of bein’ obscene)…malinko obscénní.(Tento singl dosahuje do první desítky amerického žebříčku).

V témže roce má premiéru další jeho zdařilý projekt. Kde se poprvé pouští do neznáma, které propojuje hudbu a film (začne ho bavit filmová produkce). Do kin tak přichází snímek „Purple Rain“ (získal Oscara za hudbu; děj najdete na konci článku). Později (1984) vychází i stejnojmenné album s nádhernou, téměř devítiminutovou baladou „Purple rain“, za níž dostává Grammy a dosahuje vrcholu amerického žebříčku. Ve filmu se blýsknou i další velké hity jako „Let’s go crazy“ nebo „When Doves cry“. Poté navazuje spolupráci s perkusionistkou Sheilou E. (a naopak on jí hostuje na její desce, tenhle postup pak Prince zopakuje ještě několikrát s jinými ženami).

V roce 1985 už se jako jeho doprovodná skupina objevuje vesmírně znějící Apollo 6, s jejíž hlavní zpěvačkou Apollonií nazpívá Prince několik duetů (Apollonia=herečka a modelka Patricia Kotero, hraje také jednu roli v Purple rain. K ní se pak přidaly dvě dívky z předešlých Vanity 6 a společně utvořily trio Apollo 6). Prince zároveň vydává další řadovku „Around The World In A Day“, jejíž hit „Raspberry beret“ se stává prvním na jeho vlastní značce Paisley Park. Kromě názvu labelu se jedná o gigantický nahrávací komplex, který oficiálně otevřel v roce 1986 na předměstí Minneapolis, zahrnující mimo jiné tři nahrávací studia vybavená nejmodernější technikou, obrovský zkušební sál s pódiem, ateliéry k nahrávání klipů, filmů a reklam, baletní sál a další prostory a vybavení pro absolutní umělcovu svobodu. Prince se zde mimo vlastní tvorby zabývá (často pod různými pseudonymy) komponováním hudby pro jiné interperety. V roce 1990 například zaujal svou skladbou Nothing Compares 2 U v podání irské zpěvačky Sinéad O'Connor.

Ne vše se podaří…

V roce 1986 se poprvé stahuje do ústraní, kam spadá hlavně producentská práce a psaní písniček jiným interpretům. Udělá to po neúspěchu svého druhého filmu „Under the Cherry Moon“ ale naopak vynikajícího paralelního alba „Parade“ (zaboduje hit „Kiss“).


1987 sklízí úspěch Princovo nové album s opět novou doprovodnou skupinou. Dokonce chtěl natočit s Michaelem Jacksonem duet jako titulní píseň nového alba, ale nakonec postupně oba od projektu odstoupili. Prince tedy natáčí „The Black Album“, které ovšem vychází pouze v nákladu 100 kopií, ale díky pirátům se rozšíří a stane se opět velmi úspěšným. Album bylo více funkové, ubylo eroticky laděných textů a přibyla ponurost a temnota. Zajímavostí je, že ficiálního vydání se deska dočkala až v roce 1994.


Následuje (téměř po roce) album „Lovesexy“, které není úspěšné, Princovy nemalé naděje do něj vkládané jsou ty tam, peníze vydané na neúspěšné a z části zrušené turné také. Po zklamání natáčí v roce 1989 soundtrack k filmu Batman s veleúspěšnou písní v čele - „Batdance“. Toto ho katapultuje opět na vrchol amerických žebříčků a Prince si napravuje nejen reputaci, ale i seběvědomí a sebedůvěru, která byla po minulém zářezu dosti chatrná…

Diamonds and Pearls

Do roku 2003 poslední komerčně úspěšná deska

1991 vydává desku „Diamonds and Pearls“, jejíž singl „Cream“ jde opět na špice hitparád.

V roce 1992 pracuje na albu Kate Bush „The Red Shoes“.

Love symbol = budoucích 10 let

Od roku 1993 se datují jeho věčné spory, rozpory, excesy a odchody od nahrávacích firem, které doprovází křik o omezování umělcovy svobody. Odtut až do roku 2000 Prince neužívá svého pseudonymu a za svoje umělecké jméno stanovuje speciální symbol, zvaný ’Lovesymbol’ (je to takový klikihák, který má vypadat jako propojení mužského a ženského symbolu).

Tímto symbolem také označuje svou 12 řadovku (záhy je kritiky přejmenovaná na „The love symbol album“) a do bookletu se podepisuje, hlavně díky praktické nevyslovitelnosti symbolu, jako „TAFKAP“ (což je zkratka pro „The Artist Formerly Known As Prince“ někdy také užívá jen jednoduše „The Artist“). Téhož roku vydává na žádost vydavatelství Warner Music trojalbum největších hitů „The Hits/The B-Sides“. Nastává ještě více zesílené období Princových revolt nejen vůči Warner Music, vydává nespočet materiálů, pod nejrůznějšími pseudonymy. Dokonce chodí na veřejnosti s nápisem ’SLAVE’(=otrok) na tváři. Vydává nespočet věcí za zády Warneru a vydělává na nich.

1994 vydává pod zcela nezávislým labelem Bellmark, velmi úspěšné album „The Most Beautiful Girl In The World“, které předběhne v prodejnosti Warnery vydané „The gold experience“.

1996 vydává Warner Music další řadovku „Chaos and Disorder“, což už je od nich skutečně poslední materiál, který mají…zároveň je to také nejméně komerčně - i z hlediska kritiky úspěšné album. Prince je zároveň nesmírně rád, že mu vypršela smlouva, a tak samým štěstím zakládá svůj vlastní nezávislý label NPG Records (skrz distribuce EMI) a hned vydává album „Emancipation“, na tomto albu se také proprvé objevují coververze jeho oblíbených songů. Zároveň se žení se svou doprovodnou taneční Maytou Garcia, se kterou vydrží v manželství jen dva roky, pak spolu ale dál žijí, dokonce sňatek obnoví, až v roce 2000 se rozejdou definitivně.

V roce 1999 neodolá gigantickému labelu Aristě a upíše se jim na jednu desku s názvem „Rave Un2 The Joy Fantastic“. Která ovšem komerčně velmi zklamala a Arista už smlouvu neobnovila.

Na přelomu tisíciletí definitivně v rámci svého jména opouští ’Lovesymbol’ a vrací se k pseudonymu Prince, zároveň podepisuje smlouvu s Warner Chappell. Symbolu se ale nevzdává a známá je třeba fialová elektrická kytara v podobě tohoto znaku, kterou si nechal vyrobit.

One nite alone…live! and forever!!

V roce 2001 si bere za manželku Manuelu Testolini (zaměstnankyni vydavatelství). Stává se členem náboženské organizace Svědků Jehovových, zříká se veškerých svých skladeb, které by jen naznačovaly něco sexuálního, vyřazuje je i z koncertního repertoáru. A víceméně další tři roky distribuuje alba a nové věci jedině přes internet a stává se tak průkopníkem této cesty šíření hudby, která je dnes tak běžná. (Desky The Rainbow children-2001, vydává dokonce první živý záznam svého koncertu, a to na dvd s názvem: „One Nite Alone… Live!“ nebo také celou instrumentální desku „N.E.W.S.“ z roku 2003).

Zhruba od února 2004, se začal Prince drát opět na výsluní, kde by dříve či později, stejně, chtě-nechtě musel stanout. Začalo to vystoupením na předávání Grammy, kde byl narychlo povolán na vystoupení s Beyoncé Knowles, kvůli vypadnuvšímu vystoupení ztrapněné Janet Jackson, kvůli odhalenému ňadru na Super Bowl… Prince spolu s Beyoncé zahráli a zazpívali Purple rain a ještě pár písní z filmu a také „Crazy In Love“ právě od ex-destiny's child. Bylo to jedno z nejsilnějších vystoupení večera a on to věděl. Věděl, že nadešel čas velkého návratu - a to doslova. Věděli to všichni a on nezklamal.

Zaslouženě do síně slávy

Nejprve byl Aliciou Keys, Big Boiem a Andre 3000 uveden do rock'n'rollové síně slávy, aby v dubnu téhož roku (2004), vydal desku „Musicology“(tentokrát u Columbia Records), která sklidila velký úspěch a stejně tak turné k tomuto albu, taktéž obdržel dvě Grammy za Nejlepší mužské živé vystoupení v kategorii r'n'b (za píseň „Call my name“), byl i v nominaci na nejlepší r'n'b album a písničku. Album se tak stalo konečně komerčně i v očích kritiky úspěšné od dob „Diamonds a Pearls“(1991).

Nyní v roce 2006 vydal Prince album „3121“ s opět erotikou nabitým hitem „Black sweat“, druhým singlem je „Fury“. Album je ještě lepší než „Musicology“, hitem tu skutečně může být kterákoliv z písní i komerčně stoprocentně předčí předcházejcí desku, ale dejme jí ještě čas.

Prince se nyní nachází opět na vrcholu, který mu nelze upřít. Je jedním z nejproduktivnějších a nejpracovitějších umělců na světě. Jeho směs soulu, hip-hopu, rocku a funky je dnes zárukou kvality, originálu ze zlatých rukou legendy, která ještě rozhodně není unavená.

Osobní život

Zpěvák Prince a jeho druhá manželka se rozvádějí. Informaci ve vydal časopis People s odvoláním na zpěvákova právníka.

Prince a o devatenáct let mladší Manuela Testolini tak ve společném svazku vydrželi přibližně čtyři a půl roku. Jejich svatba se konala 31. prosince 2001 na Havaji. Rozvodové dokumenty byly ze strany Manuely stvrzeny už koncem května.

Poprvé se Prince ženil na Valentýna roku 1996. S vokalistkou, tanečnicí Mayte Garciou, s níž se mu narodilo dítě, které ale po několika dnech v inkubátoru zemřelo, manželství anulovali poprvé už v ke konci roku 1998, aby na začátku příštího roku mohli oficiálně vstoupit do svazku manželského znovu, tentorktá ovšem pod hlavičkou jiné víry. Ke konci roku 2000 však skončilo manželství nadobro a to další anulací.

Také nechal zrušit svoje oficiální stránky NPG records, za které letošní rok získal internetovou cenu Webby awards.

Dne 21. dubna 2016 byl nalezen mrtvý ve svém nahrávacím studiu v Chanhassenu, v Minnesotě. 2. června uvedla agentura AP, že Prince zemřel na předávkování opiáty[1].

Velká Galerie

YouTube

Prince – Kiss (Official Music Video)
Prince In The 1980's – Full Movie


Prince – Nothing Compares 2 U
Prince – When Doves Cry (Music Video)


Reference

  1. BBC News [online]. BBC News, [cit. 2016-06-02]. Dostupné online. (en-GB) 

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Prince
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Prince