Červený potok (přítok Litavky)

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 3. 6. 2013, 09:23; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Červený potok je středně dlouhý potok, pramenící na severní straně Brd a vlévající se do Litavky poblíž Zdic.

Obsah

Průběh toku

Potok pramení v Brdech, v oblasti Vojenského výcvikového prostoru Jince, poblíž míst obecně známých jako „Na Jordánu“. Poté teče severně, přes rybník Pod Valdekem, směrem k hradu Valdek a k obci Neřežín, kde opuští hranice vojenského prostoru.

Pod Neřežínem napájí vodní nádrž Záskalská, protéká vsí Mrtník, rybníky Dráteníkem a Červeným a městysem Komárov, kde se do něj vlévají levobřežní přítoky Jalový potok a Rochlovský potok.

Za Komárovem se stáčí k severovýchodu a pokračuje Hořovickou brázdou přes obec Osek (umělý náhon zde napájí Žákův rybník), město Hořovice (zde jsou z levobřežního náhonu napájeny především rybníky Lázeňský a pod městem pak Valcverk) a obce Kotopeky, Praskolesy a Stašov. Před Zdicemi se do Červeného potoka zleva vlévá Stroupínský potok. Poté, co potok proteče městem, rozkládajícím se převážně na levém (severním) břehu, vlévá se z levé strany do řeky Litavky.

Název

Název se odvozuje zpravidla od načervenalé barvy, kterou míval potok díky vysokému obsahu železa. Souviselo to patrně s těžbou železné rudy na Jedové hoře nad dnešní Záskalskou přehradou, u obce Neřežín. Železná ruda s vysokým obsahem rtuti se zda získávala až do roku 1857. Na starších mapách se může rovněž vyskytovat název „Hořovický potok“.

Vodní režim

Průměrný průtok v Komárově činí 0,39 m³/s. Pod Komárovem je část vody odvedena levobřežním náhonem, který vodu plně vrací zpět až u rybníka Valcverk pod Hořovicemi. V Hořovicích, ačkoliv leží na toku níže než Komárov, tak průměrný průtok činí jen 0,325 m³/s.

N-leté průtoky jsou: 6,10 m³/s - roční voda, 19,2 m³/s - pětiletá voda, 27,7 m³/s - desetiletá voda, 55,3 m³/s - padesátiletá voda a 71 m³/s - stoletá voda.[1]

K rozsáhlé povodni, která byla později hodnocena jako tisíciletá voda, došlo v roce 1995, s kulminací ve dnech 25.-26. 6.

Externí odkazy

Poznámky

  1. Český hydrometeorologický ústav - hlásný profil