Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Český Heršlák

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 31. 5. 2013, 11:50; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Český Heršlák (německy Böhm Hörschlag) je druhou částí Horního Dvořiště (za nedalekou státní hranicí je Německý Heršlák).

Historie

Nejstarší zmínky o Heršláku jsou z roku 1437, kdy zde měli tvrz páni z Zinespanu (Cinišpáni). Zámeček byl postaven později. V roce 1870 měl Český Heršlák 250 obyvatel, byl zde zámek, pivovar, poplužní dvůr a samoty Mühlhäuseln a Schmidthäuseln. Na východní straně Českého Heršláku je velká budova železniční stanice Horní Dvořiště. Stavba budovy byla dokončena v roce 1921. V současnosti dostala novou žlutou fasádu. Černá mramorová deska připevněná na stěně krytého nástupiště připomíná 20. prosinec roku 1918, kdy zde Tomáš Garrigue Masaryk jako prezident udělal první krok na půdě nově vytvořené Československé republiky, když se vlakem vracel z dlouhodobého exilu. Před rokem 1990 byla deska odstraněna. Protože železniční stanice Horní Dvořiště byla od roku 1918 důležitým hraničním přechodem, jímž proudilo ohromné množství zboží, v Českém Heršláku sídlily celní, policejní i vojenské orgány, které si zde zřídily administrativní budovy, a usadili se zde i zaměstnanci těchto úřadů i obchodníci. I v současnosti, kdy je Česká republika bezcelně spojena s ostatními zeměmi Evropské unie, pohybují se v Českém Heršláku především zaměstnanci železnice, celní správy a policie. Přibližně středem Českého Heršláku je velká budova základní školy, několik velkých budov slouží k bydlení, jiné nejeví známky využití.

Nedaleko se u trati nachází památník čtrnácti lidí, jejichž mrtvá těla byla v lednu 1945 vyhozena z vlaku (tzv. transport smrti).