Šatlava v České Lípě

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 22. 5. 2013, 20:50; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Českolipská šatlava z Vězeňské ulice

Šatlava v České Lípě je název nové pobočky Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Zrekonstruovaná, památkově chráněná[1] budova bývala městskou šatlavou – věznicí, dnes je zde archeologická pobočka muzea a v přízemí velké výstavní prostory.

Obsah

Historie objektu

Přesné datum postavení objektu známo není, průkazný je zápis z roku 1785. O českolipském vězení je záznam již z roku 1572, ovšem není známo, zda bylo v této budově. Ulička u tehdejších hradeb se jmenovala Stockhausgasse, česky Vězeňská ulice. Vězení zde existovalo až do roku 1935.

Přestavba

Pro přestavbu chátrajícího objektu byl vypracován projekt Vybudování archeologického muzea pro Českolipsko, podařilo se získat dotaci z Libereckého kraje a z Evropského fondu pro regionální rozvoj Evropské unie, část finančních prostředků věnovalo město. Celková rekonstrukce byla provedena v letech 2009 a 2010.

Slavnostní otevření objektu bylo 22. února 2011.[2][3]

Současné využití

Archeologické pracoviště

Během dostavby objektu ve Vězeňské ulici 189 se do upraveného podkroví přestěhovalo z hlavní budovy v klášterním areálu archeologické pracoviště Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě ( příspěvková organizace Libereckého kraje) spolu s částí depozit. Vedoucím je Mgr. Vladimír Peša.

Výstavní expozice

V přízemí bývalé šatlavy je řada propojených místností, kde byly instalovány zpravidla v zasklených panelech jednotlivé expozice nejen z Českolipska. Je zde zajištěn průvodce návštěvníků a instalován infobox s dotykovou obrazovkou. Malá výstavní část (kout) je věnována i šatlavě, tedy středověkému vězení a českolipskému katu. Je zde velká speleoarcheologická expozice z jeskyní Čech, Moravy a Slezska. Otevírací doba je během letního období od úterý do neděle 9.00 – 17.00 s hodinovou polední pauzou. Mimo sezonu jsou zavíracími dny pondělí a úterý. Fotografování je povoleno jen za poplatek a pro soukromou potřebu.

Literatura

  • Průvodní skládací leták z roku 2011 Archeologické muzeum Českolipska

Souřadnice

Reference

  1. Monumnet.npu.cz, [cit. 2011-06-26]. Dostupné online.  
  2. Nové archeologické muzeum Šatlava. i-noviny.cz [online]. 2011-02-21 [cit. 2011-02-21]. Článek v i-novinách Dostupné online.  
  3. ČTK. Archeologické muzeum Českolipska. Českolipský deník [online]. 2011-02-22 [cit. 2011-02-22]. Dostupné online.  

Externí odkazy