Multimediaexpo:Nezaujatý úhel pohledu

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 26. 7. 2011, 14:43; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Multimediaexpo.cz se drží principu nezaujatého úhlu pohledu (podle anglického Neutral Point of View, NPOV), podobně jako anglická Wikipedie.

Je to jedno z mála základních a neměnných pravidel, které však nechceme vynucovat dogmatickým způsobem.

To znamená, že ho nelze měnit, ale u zcela konkrétních jednotlivých článků je možné ho ignorovatna základě samostatného speciálního hlasování. Příkladem může být mimořádný pohled velmi malé menšiny (třeba Juliana Assange), která výrazným způsobem obohacuje a dokresluje pozadí různých významných událostí.

Vysvětlení pojmu

Nezaujatý úhel pohledu znamená, že články by měly být psány nezaujatě a korektně představovat všechny většinové a významné menšinové názory publikované věrohodnými zdroji v přibližném poměru rozšíření každého z nich. Při určování přibližného poměru rozšíření zvažujeme zastoupení pohledu ve věrohodných publikovaných zdrojích a kvalitu takových zdrojů. Porušení této zásady může nastat několika způsoby včetně hloubky podrobností, délky textu, důležitosti umístění a vzájemného srovnávání tvrzení. Obdobný princip platí pro obrázky, vnitřní odkazy, externí odkazy a kategorie. Pohledy velmi malých menšin mohou být zahrnuty, jestliže výrazným způsobem obohacují téma článku. Srovnání různých názorů musí být založeno na spolehlivých sekundárních zdrojích, které takové srovnání přímo provedly, aby se předešlo vlastnímu výzkumu.

Princip nezaujatého úhlu pohledu je často špatně chápán. Neznamená, že by články měly dodržovat jeden „objektivní“ a nezávislý pohled nebo že by měly obsahovat jen „věcné“ údaje. Princip říká, že bychom měli věrně představit soupeřící názory, bez stranění některému z nich. Články by neměly hodnotit a raději ani naznačovat, že některý názor je správný.

Tento princip umožňuje spolupráci lidí různých, i konfliktních názorů (a zároveň na spolupráci redaktorů s různými pohledy spoléhá). Princip nezaujatého představování různých pohledů je tedy základním kamenem, výhodou i odlišností Multimediaexpo.cz.

Je potřeba zdůraznit, že popsané chápání nezaujatosti a nestrannosti se liší od mnoha jiných (a zcela oprávněných) použití těchto slov.

Napsat dobrý článek s nezávislým úhlem pohledu je svým způsobem umění.

Články neodpovídající nezávislému úhlu pohledu

Pokud naleznete článek, o kterém se domníváte, že nedodržuje neutrální hledisko, můžete jej na začátku označit normovaným hlášením {{NPOV}}.
V článku se pak bude zobrazovat upozornění:

Stop hand.png   Neutralita tohoto článku je celkově zpochybněna.
  Podrobnější zdůvodnění najdete v diskusi.
  Pro vkladatele šablony: Vložte prosím na diskusní stránku zdůvodnění.
Stop hand.png


Důvody pro přidání šablony NPOV je nutné na diskusní stránce článku vysvětlit, aby ostatní editoři věděli v čem konkrétně je článek, zavádějící, zkreslující, neúplný či dokonce lživý. Pro vás jasné porušení neutrality nemusí ostatní editoři vůbec postřehnout.

Obvykle ale existuje lepší řešení než pouhé přidání varující šablony. Nebojte se článek vylepšit ! Pokud například článek reprezentuje jen jeden pohled, je lepší obohatit ho o další pohledy v ideálním případě podložené věrohodnými zdroji, než jen přidat do článku varování a nechat to být.

Pokud editujete článek označený NPOV varováním a domníváte se, že po Vašem zásahu už je dostatečně neutrální, požádejte o smazání šablony NPOV toho, kdo ji přidal. Pokud dlouhodobě neodpovídá, požádejte na diskusní stránce článku. Je nevhodné mazat cizí NPOV varování, pokud zastáváte právě ten úhel pohledu, který se někomu zdá být v článku protěžován.