Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
IDT WinChip
Z Multimediaexpo.cz
IDT WinChip je rodina plně 32-bitových procesorů architektury x86 od firem Centaur Technology a IDT, která měla ostře konkurovat procesorům Pentium MMX a Pentium II firmy Intel. Americká firma IDT uvedla první procesor na trh v 13. října 1997.
Obsah |
Architektura WinChip C6
Procesor WinChip C6, který obsahoval 5 400 000 tranzistorů, měl značně jednoduchou multimediální architekturou (na rozdíl od Rise mP6), která stála někde na hranici mezi starou 486DX a mnohem modernějším Pentiem MMX. Neměl zřetězené zpracování instrukcí (Pipeline), ale používal výkonnou 64-bitovou datovou sběrnici Pentia MMX a hlavně velkou vyrovnávací L1 cache - 64 KB, která byla často rozhodující pro solidní výkon v celočíselných operacích. Matematická FPU jednotka ovšem byla velmi slabá. Navíc často používal systémovou sběrnici na pouhých 60 / 66 MHz FSB v rámci patice Socket 7. Logickým výsledkem bylo, že nikdy nedokázal překonat konkurenční AMD K6 na stejné frekvenci, který nebyl o mnoho dražší.
Jednoduchá architektura ovšem nabídla dvě výhody – celý procesor byl mnohem menší (výrobní proces byl tím lacinější) a jeho spotřeba se proto pohybovala na úrovni Rise mP6: 8 až 11 Wattů.
Architektura WinChip 2
Procesor WinChip 2, který obsahoval 5 900 000 tranzistorů, byl evolučním vylepšením původního WinChipu C6. Na trh se dostal v září 1998 a jeho hlavní novinkou byla integrace multimediální technologie – 3DNow!. Dále měl novou multimediální MMX jednotku a vylepšenou matematickou FPU jednotku. Díky tomu mohl začít soupeřit s procesorem AMD K6-2 v rámci patice Super Socket 7.
V březnu 1999 se ještě objevil WinChip 2A, který konečně nabídl podporu pro systémovou sběrnici – 100 MHz FSB, ale to již byla labutí píseň. Americký výrobce začal mluvit o připravovaném procesoru WinChip 3, který měl obsahovat 128 KB vyrovnávací L1 cache na frekvencích 266 až 350 MHz. O něco nižší frekvenci (233 až 333 MHz) měl mít mobilní WinChip 3 s výrazně sníženou spotřebou. Reálné podmínky na trhu s procesory však byly příliš tvrdé, firma Centaur Technology nevydržela tlak konkurence a na konci roku 1999 byla pohlcena firmou VIA Technologies. Procesor WinChip 3 nebyl nikdy oficiálně vypuštěn.
Nejznámější sociální sítě (připojte se)